Kronik obstrüktif akciğer hastalığı atak ve stabil dönemdeki hastalarda mikroplastik varlığının ve klinik öneminin araştırılması
Investigation of the presence and clinical significance of microplastics in patients in the attack and stable period of chronic obstructive lung disease
  1. Tez No: 908455
  2. Yazar: İSMAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAÇÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Mikroplastiklerin sindirim yoluyla alınarak proinflamatuvar sonuçlara yol açtığı biliniyor. Ancak inhalasyon yoluyla vücutta varlıkları ve etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmada kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) üzerine mikroplastiklerin rolünü incelemeyi amaçladık. Metot: Çalışma için Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi (KÜTF) Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan (11/03-03.03.2023) ve KÜ Bilimsel Araştırmalar Proje Desteği (2023/158-21.09.2023) destek alınmıştır. KÜTF Göğüs Hastalıklarına başvuran KOAH ve KOAH'sız kontrol grubunun demografik özellikleri geçmişte yapılmış son laboratuvar ve solunum fonksiyon testi değerleri kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm olgulardan cam tüplere balgam örneği alındı. Alınan balgam numuneleri sindirim reaksiyonu tamamlandığında, numuneler filtre kağıdı üzerine distile su ile yıkandı ve süzüldü. Tanımlama işlemi Leica kamera bağlantılı Stereomikroskop altında sayım işlemiyle yapıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 27.0 paket programı ile yapılmıştır. Sonuçlar: Çalışmaya KOAHatak (n: 33), KOAHstabil (n:35) ve kontrol grubu (n: 32) alındı. Olguların yaş ortalamaları kontrol (63,53 yıl) Kontrol > KOAHatak idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: It is known that microplastics can cause proinflammatory results when taken through the digestive tract. However, their presence and effects in the lung through inhalation are unknown. In this study, we aimed to examine the role of microplastics in chronic obstructive pulmonary diseases (COPD). Method: The study was supported by Kırıkkale University Faculty of Medicine (KUTF) Clinical Research Ethics Committee (11/03 - 03.03.2023) and KU Scientific Research Project Support (2023/158 - 21.09.2023). Demographic characteristics of the COPD and non-COPD control groups applying to KUTF Chest Diseases, their last laboratory and respiratory function test values were recorded. Sputum samples were taken from all cases participating in the study in glass tubes. When the digestive reaction of the sputum samples was completed, the samples were washed with distilled water on filter paper and filtered. The identification process was carried out by counting under a Stereomicroscope connected to a Leica camera. Statistical analysis of the data was performed with the SPSS 27.0 package program. Results: COPDattack (n: 33), COPDstable (n: 35) and control groups (n: 32) were included in the study. The mean ages of the cases were as control (63.53 years) < COPDattack (67.94 years) < COPDstable (70.29 years) (p=0.011). The gender distribution of the cases was in favor of males for COPD groups, while it was in favor of females in the control group ( Control > COPDattack, respectively.