Tıbbi cihazların işletilmesinde gerçekçi maliyet analizi yapan ve cihaz ömrünü kestiren yazılım modülünün geliştirilmesi: Endoskopik araçları örneği
Development of the software module which has a real cost analysis and development of the device for the uptime of operating the medical devices: Example of endoscopy
  1. Tez No: 493570
  2. Yazar: AHMED SEFA KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TOKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ülkemizde tıbbi cihazların yönetimi yayınlanan mevzuatlar ve kılavuzlar sayesinde yeni yeni şekillenmektedir. Yönetimden kasıt sağlıklı şekilde sağlık tesisinin envanterinin oluşturulması ve oluşturulan envanterin yönetilmesidir. Ülkemizdeki hastanelerde de tıbbi cihazlar büyük yatırımlar sonucu alınmaktadır. Tıbbi cihazları satın almak kadar alınan bu tıbbi cihazların yönetilmesi de önemlidir. Tıbbi cihazlar sağlık tesisleri için bir yatırım aracı olmakla beraber çeşitli gider maliyetleri de bulunmaktadır. Ülkemizdeki sağlık tesisleri tarafından satın alınan esnek vücut içi görüntüleyiciler yedek parça olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu çalışmada özellikle esnek vücut içi görüntüleyicilere değinilmesinin sebebi, bu vücut içi görüntüleyicilere ait gider kalemlerin takip edilmesini sağlayacak bir sistemin hali hazırda bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Yapılan çalışma tüm tıbbi cihazlar içinde genellenebilir durumdadır. Bu çalışmada üç hastanenin endoskopi ünitelerinde kullanılan üç farklı esnek vücut içi görüntüleyici türüne ait maliyet çalışması yapıldı. Bu esnek vücut içi görüntüleyicilerin 2016 ve 2017 yıllarına ait aylık çekim sayıları ile onarım ve sterilizasyon harcamaları belirlendi. Bu çalışma endoskopi gider takip sistemi adı verilen C# tabanlı bir yazılım ile desteklendi. Çalışma sonucu vücut içi görüntüleyicilere ait gelir ve gider tutarları bulundu. Her bir vücut içi görüntüleyici türüne ait kâr, harcama parametreleri çıkartıldı. Bulunan bu tutarlar ile fayda maliyet analizi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The management of medical devices in our country is newly formed thanks to the published legislation and guidelines. Hospitals must create and manage medical device inventory. Medical devices can be purchased at high costs in hospitals in our country. It is also important to manage as much as to buy medical devices. it is also important to manage purchased medical devices. Flexible scopes purchased by healthcare facilities in our country are recorded as spare parts. In this study, especially because of the mention of flexible skopas, because there is no system to ensure that the expense items belonging to this flexible scopes are tracked. The work being done is generalizable within all medical devices. In this study, cost studies of three different flexible scope instruments used in endoscopy units of three hospitals were performed. The number of monthly shots for the years 2016 and 2017 belonging to this flexible skope was determined. The repair and sterilization costs of these medical devices for 2016 and 2017 were calculated. This study was supported by C # based software called endoscopy expense tracking system. The end result was the amount of income and expense for these medical devices. The profit and expenditure parameters of each flexible scoped product were subtracted. Benefit cost analysis was performed with this rate.