Media optimization, scale-up and pilot scale production of Bacillus sphaericus MBI5 used for mosquito control
Sivrisinek mücadelesinde kullanılan Bacillus sphaericus MBI5 suşunun üretim ortamı optimizasyonu, ölçek büyütme ve pilot ölçekte üretimi
  1. Tez No: 493571
  2. Yazar: AHMET KATI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZHAN AYTEKİN, PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Zararlı ve hastalık taşıyıcı böcekler gıda mahsulllerinin üretiminde kayıplara ve sivrisinek kaynaklı hastalıkların dünya genelinde bulaşmasına neden olurlar. Bulaşıcı hastalıkları azaltmak amacıyla hastalık taşıyıcı böcekler ile mücadele uygun kontrol metodlar ve uzun süreli stratejiler ile dizayn edilmelidir. Kimyasal insektisitler tarımsal alanlarda ve hayvanlar üzerinde uygulanmaktadır ve bu nedenle bu kimyasallar kolayca farklı ekosistemlere böceklerin hareketi, rüzgar ve yağmur gibi fiziksel etkiler ile yayılmaktadır. Amacının dışında, bu kimyasal uygulamaları tek tek veya tümden insanlar, hayvanlar, arılar, balıklar ve bazı faydalı böcekler üzerinde akut, subakut, kronik zehirlenme, mutajenik, karsinojenik ve teratojenik etkiler meydana getirmektedir. Bugün dünya da, biyopestisitler salgın hastalıklara neden olan ve bitkilere zarar veren böcekler ile mücadele etmek amacıyla kullanılabilen güvenli ve çevre dostu çözümlerdir. Bacillus sphaericus (Bs) toksinleri, bulaşıcı hastalıklara neden olan dipteran ailesine karşı yüksek spesifik özelliğe sahiptir. Bs, sporlanma sırasında büyük miktarda toksin proteini üretir ve bu protein parasporal olarak sporangial form oluşturur. Bu çalışma da, yeni bir tür (Bs MBI5) sıvıya aktarılan güç olarak bilinen ölçek büyütme stratejisine göre üretildi. Bu tez de, biz oldukça etkili biyopestisit özelliği olan ve yeni bir tür olan Bs MBI5'in fermentasyonunun geliştirilmesine odaklandık. Bu araştırma, üretim ortamı ve proses optimizasyonu, prosesin ölçek büyütmesi ve büyük ölçekte büyütülmesi çalışmalarını önemli bir başarı ile tamamlamıştır. Bu çalışma, Bs üretiminde ölçek büyütme olarak sıvıya aktarılan güç metodu ve atık ürünlerden yüksek verimlilikte fermentasyonun gerçekleştirildiği ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Pest and disease vectors cause losses in the production of major crops and transmit mosquito-borne diseases worldwide. To reduce disease pathogen transmitting pathogen vector control should be properly designed with appropriate the control methods and long-term strategies. Chemical insecticides are applied in agricultural lands and on animals therefore they can cause easily spread different fauna via some physical effects such as wind, rain, motion of insects. Even if it is out of aim, these applications draw individually and collectively for the acute, subacute, and chronic poisoning with mutagenic, carcinogenic and teratogenic effects on humans, animals, bees, fish and some beneficial insects. In the world today, biopesticides are safe and environmental-friendly solution in order to control insect pest to prevent plant damage and infection diseases. Bacillus sphaericus (Bs) toxin has high specificity against insects of the dipteran family which are responsible vector-borne diseases. Bs produces large amount of toxin protein during sporulation phase and this protein gathers in the sporangial form as parasporal body. In the current study, a novel strain (Bs MBI5) has been produced based on power input scale up strategies. In this thesis, we have focused on fermentation development of novel Bs MBI5 strain producing highly effective biopesticide. The research achieved significant success in media and process optimization, process scale up and large scale production. This study is the first Bs cultivation research that applies using power input way to scale up of fermentation, and high yield fermentation using waste product.