Esnek kümeler yardımıyla elde edilen yeni bir kriptosistem
A new cryptosystem obteined with soft set
  1. Tez No: 493574
  2. Yazar: SEDA ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, esnek küme ve esnek kümeleri temsil eden esnek matrisler tanımlanmıştır. Bu temsil, bilgisayar hafızasında bir esnek kümeyi saklamak için kullanışlıdır. İkinci bölümde, esnek matrislerin invers çarpım ve karakteristik çarpım tanımı ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, esnek kümeler ve simetrik gruplar yardımıyla elde edilen yeni bir şifreleme algoritması denenmiştir. Esnek şifreleme ve esnek deşifreleme tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde, esnek şifreleme ve esnek deşifreleme örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, we define soft set and soft matrices which are representative of the soft sets. This style of representation is useful for storing a soft set in computer memory. In the second chapter, we define inverse product, characteristic product of soft matrices and their properties. In the third chapter, a new encryption algorithm tried which obtain with soft sets and symmetric groups. We define soft encryption and soft decryption. In the fourth chapter, we give examples of soft encryption and soft decryption.