N-esnek topolojik uzayların bazı özellikleri
Some properties of N-soft topological spaces
  1. Tez No: 843169
  2. Yazar: MERVE OKURER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZETTİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasında, Riaz ve diğ. [1] tarafından verilen N-esnek kümelerin topolojik yapısı çalışılmaya devam edilmiştir. İlk olarak, Demir [2] tarafından önerilen N-esnek kümelerin tümleyen işlemi kullanılarak N-esnek kapalı kümeler yeniden tanımlanmış ve bu kümelerin temel özellikleri incelenmiştir. Daha sonra, bir N-esnek sürekli dönüşüm kavramı verilerek bu dönüşüm ve bir N-esnek kapalı küme arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Ayrıca, N-esnek dönüşümler ailesi yardımıyla bir başlangıç N-esnek topolojisi elde edilmiştir. Bunun yanı sıra, yeni bir N-esnek topolojik alt uzay kavramı tanımlanmış ve bu kavramın önemli özellikleri çalışılmıştır. Son olarak, elde edilen sonuçların daha iyi anlaşılabilmesi için bazı örnekler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the topological structure of N-soft sets given by Riaz et al. [1] was further studied. Firstly, using the complement operation of N-soft sets proposed by Demir [2], N-soft closed sets were redefined and their basic properties were investigated. Then, the concept of an N-soft continuous mapping was introduced, and the relations between this mapping and an N-soft closed set were determined. Also, by a family of N-soft mappings, the initial N-soft topology was obtained. Furthermore, a new concept of N-soft topological subspace was established and some important properties of this concept were analyzed. Finally, to better understand the defined concepts, several examples were presented.