Tavuk tüyü liflerinden kuru serme yöntemi ile dokusuz yüzey üretimi teknolojisinin geliştirilmesi
Development of nonwoven surface production technology with dry cutting method from chicken feather fibers
- Tez No: 493573
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM PAŞAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son dönemlerde yapılan çalışmalar kuş tüylerinin birçok değerli özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. Ham madde olarak kuş tüyleri içinde en kolay elde edilecek olanı tavuk tüyleridir. Beyaz et üretim tesislerinde tonlarca tavuk tüyü yan ürün olarak çıkmakta ve bunların büyük bir kısmı atık olarak ayrıştırılmaktadır. Keratin içeriği ve özel boşluklu yapısı ile tavuk tüyleri kıymetli özelliklere sahip olmaktadır. Ancak tavuk tüyleri mevcut haliyle kullanıma elverişli değildir. Tavuk tüylerinden elde edilen lifler kullanım açısından daha üniversal bir yapıya sahip olduğundan daha yüksek katma değer üretmeye olanak sağlamaktadır. Bu çalışma tavuk tüyü liflerinden dokusuz yüzey üretim teknolojisi geliştirilmesi ile ilgilidir. Çalışma kapsamında tavuk tüyü liflerinden dokusuz yüzey üretimi perspektifi araştırılmış, kuş tüyü liflerinin özellikleri dikkate alınarak dokusuz yüzey üretimi için gerekli şartlar ve imalat rejimleri belirlenmiş, tavuk tüyü liflerinden dokusuz yüzey üretim hattı geliştirilmiş, prototipi yapılmış, üretim hattında deneme amaçlı üretim gerçekleştirilmiş, üretilmiş numunenin özellikleri test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent times, studies indicate that bird feathers have many valuable properties. Between the bird feathers, the most easily obtainable raw material is chicken feathers. Tons of chicken feathers are produced as byproducts in white meat production facilities and most of them are separated as waste. Chicken feathers has a valuable features with special cavity structure and keratin content. However, chicken feathers is not suitable for use with their current state. The fibers obtained from chicken feathers have a more universal structure in terms of usage, so they allow to produce higher added values. This study concerns the development of nonwoven surface production technology from chicken feather fibers. In the study, nonwoven surface production perspective was investigated from chicken feather fibers, the requirements and production regimes for nonwoven surface production were determined by taking into account the characteristics of bird feather fibers, nonwoven surface production line was developed, prototype was made from chicken feather fibers, experimental production was realized in the production line, the properties of the produced samples have been tested.