Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasına çatı tipi güneş enerji sistemi tasarımı, simülasyonu ve ekonomik analizi
Design, simulation and economic analysis of rooftop solar energy system for Sivas Cumhuriyet University Engineering Faculty building
- Tez No: 958040
- Danışmanlar: DR. VEKİL SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fotovoltaik sistemler aracılığıyla güneş enerjisinden elektrik üretimi hem dünyada hem de Türkiye'de büyük bir ilgi görmektedir ve güneşten elektrik üretimi yapılabilmesi için güneş enerji santralleri kurulmaktadır. Bu tez çalışmasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasına çatı tipi güneş enerji santralinin tasarımı, performans incelenmesi ve ekonomik analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, güneş enerji santrali kurulacak binalar incelenmiş, uygun çatı alanı doğrultusunda PVsyst ve Helioscope programları aracılığıyla çalışmalar yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Kurulması düşünülen güneş enerji santrali Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının elektrik ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte planlanmıştır. Simülasyonda güneş enerji santrali kurulabilecek çatılar incelenerek bu alana yerleştirilebilecek PV modül sayısı 624 ve panellerin üreteceği güç 343 kWp olarak hesaplanmıştır. Santralin Helioscope ve PVsyst programları kullanılarak elde edilen üretim öngörüleri, güncel elektrik fiyatları ve Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kullanılarak yapılmıştır. Tesis kurulumu için, 2025 yılı piyasa fiyatı göz önüne alındığında ve pazar araştırması yapıldığında güneş enerjisi santralinin maliyetinin 122.480 $ + KDV olarak yıllık işletme giderlerinin de 1.400 $ olduğu hesaplanmıştır. Kurulacak olan santralin ömrünün 25 sene olduğu varsayılmıştır, gerekli analizler ve hesaplamalar sonucunda 2 yıl 7 ayda amorti edebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity production from solar energy through photovoltaic systems attracts great attention both in the world and in Turkey, and solar power plants are being established to produce electricity from the sun. In this thesis study, the design, performance examination and economic analysis of a rooftop solar power plant on the Sivas Cumhuriyet University Faculty of Engineering building were conducted. In this study, the buildings where the solar power plant will be installed were examined, studies were conducted using the PVsyst and Helioscope programs in line with the appropriate roof area, and the obtained results were compared. The solar power plant planned to be installed was planned to meet the electricity needs of the Sivas Cumhuriyet University Faculty of Engineering building. In the simulation, the roofs where the solar power plant can be installed were examined, and the number of PV modules that could be placed in this area was calculated as 624 and the power to be produced by the panels as 343 kWp. Production estimates obtained using the Helioscope and PVsyst programs of the plant were made using current electricity prices and the Regulation on Unlicensed Electricity Production in the Electricity Market. For the facility installation, considering the market price of 2025 and conducting market research, the cost of the solar power plant was calculated as $ 122.480 + KDV and annual operating expenses were $ 1.400. It was assumed that the life of the plant to be installed was 25 years, and as a result of the necessary analyzes and calculations, it was concluded that it could be amortized in 2 years and 7 months.