Sivas ili Akdeğirmen Mahallesi Özdoğanlar Evi restorasyon ve yeniden işlevlendirme önerisi
Restoration and re-function proposal of Ozdoganlar House in Sivas
- Tez No: 493643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Sivas İli Merkez İlçe Akdeğirmen Mahallesinde yer alan ve günümüze ulaşabilmiş az sayıdaki geleneksel konutların nitelikli bir örneği olan Özdoğanlar Evi konu edilmektedir. Çalışmanın amacı; evin güncel durumunun incelenmesi, özgün haline ilişkin verilerin ortaya konması, restorasyon müdahaleleri incelenerek yapıyı korumaya ve yeniden işlev vermeye yönelik uygun önerilerin geliştirilmesidir. Bu kapsamda, Özdoğanlar Evi'nin mevcut durumu belgelenmiş, Sivas İli Merkez İlçe 'de bulunan geleneksel konutların karşılaştırmalı çalışmaları ile sözlü- yazılı kaynak taraması yapılmış ve Özdoğanlar Evi'nin özgün hali tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ile Konutun ve yakın çevrenin yapısı ve ihtiyaçları bağlamında uygun işlev önerisi değerlendirilerek yapının ihtiyaç duyduğu müdahaleleri kapsayan restorasyon projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Ozdoganlar Dwelling in Akdeğirmen Quarter, the city centre of Sivas, which is a qualified sample of traditional houses has come without deterioration is considered. The goals of this study are the investigation of current condition of the house, revealing the data of original version and research appropriate restoration processes for refunction and conservation of the structure. In this context, current condition of Ozdoganlar Dwelling is recorded, comparative study of the traditional houses in the province of Sivas is prepared, oral and written sources are reviewed and the original state of Ozdoganlar House is determined. A restoration project has been proposed by evaluating an appropriate function advice in respect to obtained data and needs of the dwelling and the neighborhood.