Şev ve seddelerde geogridlerin stabiliteye etkilerinin araştırılması
Evaluation of geogrid effect on enbankment and slope stability
- Tez No: 493680
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yolların inşaasında zemin şartları temelin yapılandırılmasında oldukça önemlidir. Özellikle eğimli arazilerde zemin şartları, yol yapılarının inşaası aşamasında zorluklar olmasına neden olmaktadır. Bu zorlukların aşılması ve yolun sağlamlaştırılması için istinat duvarları gibi yapılar kullanılmaktadır. Ancak bu duvarlar genellikle yüksek maliyetli ve uzun süreli emek istediği için, yerine alternatifleri aranmaktadır. Bu alternatiflerden birisi geogrid katmanlardır. Geogrid katmanlar yumuşak dolgu, zemin ve çukur gibi yapı içeren şev ve seddelerde oldukça etkin şekilde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada şev ve seddelerde geogrid katman sayılarının etkisi araştırılmış ve bu doğrultuda, slide programı kullanılarak, 0-60 cm aralıktaki iri taneli çakıl malzeme, yol katmanının güçlendirilmesi, şevlerin güçlerindirilmesi ve eğimin azaltılması için uygulanmış ve sonuçlar incelenerek ekonomik analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, yol katmanlarının güçlendirilmesi ve şevlerin güçlendirilerek eğimin azaltılması için geogrid katmanlarının önemli etkileri olduğu ve ekonomik olarak geogridin istinat duvarı inşasına göre neredeyse yarı yarıya daha ucuz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ground conditions in the roads are very important in constructing the foundation. Especially in the sloping terrain, ground conditions cause difficulties in road construction. Structures such as retaining walls are used to overcome these difficulties and to consolidate the road. However, since these walls usually require high cost and long-term labor, alternatives are sought instead. One of these alternatives is geogrid layers. Geogrid layers can be used effectively in slabs and sidewalks, including soft fillings, floors and pits. In this study, the effect of geogrid layer numbers on slopes and sidewalks were investigated and in this direction, coarse grained stones in 0-60 cm range were applied to reinforce the road layer, to strengthen the slopes and to reduce the training and to analyze the results and to make economic analyzes. As a result of the study, it has been determined that the geogrid layers are important influences on the reinforcement of the road layers and the slopes by strengthening the slopes, and that the geogrid is economically cheaper than the concrete and steel construction in terms of economy.