Galyum arsenik tabanlı fotoiletken terahertz anten üretim ve iyileştirme çalışmaları
Galium arsenic based photoconductive terahertz antenna production and improvement studies
- Tez No: 493684
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kimyasal malzemelerin tespiti, teşhisi ve ayırt edilmesinde kullanılan en ileri teknolojik sistemlerden bir tanesi de 'Terahertz Zamana Dayalı Spektroskopi – THz-TDS' yöntemidir. Bu sistemlerde çok geniş bantlı Terahertz dalga boyunda ışınım ve algılama aygıtı olarak kullanılan, üretim ve uygulama açısından muadillerinden daha önde gelen cihazların başında Galyum Arsenik – GaAs – tabanlı fotoiletken antenler gelmektedir. Bu çalışmada bu antenlerin, kullanıldıkları spektroskopi sistemlerindeki kritik öneme haiz özellikleri incelenmiş ve bu özellikler göz önünde bulundurularak aygıt üretimleri yapılmıştır. Üretilen bu aygıtlar kurulan masa üstü THz-TDS sisteminde karakterize edilmiş ve ticari ürünlerle karşılaştırılmıştır. Çalışma sürecinde bu antenler taşınabilir bir spektroskopi sisteminde alıcı ve verici olarak kullanılmıştır. Son olarak, üretilen bu antenlerin sistemdeki verimlerinin artırılması amacıyla optik nanoanten uygulaması yapılmıştır. Bu amaçla uygulanacak nanoantenlerin bilgisayar ortamında benzetim çalışmaları yapılmış ve üretimine geçilmiştir. Optik nanoanten uygulama çalışmaları sonucunda üretilen fotoiletken antenlerde eşleniğine göre Terahertz ışınım verimlerinde bant kaybı yaşanmadan bir buçuk katın üzerinde artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A prominent technique for identification and characterization of chemical materials is 'Terahertz Time-Domain Spectroscopy – THz-TDS'. GaAs based photoconductive antennae is one of the primary devices used as ultra-broadband emitter and receiver devices in these systems due to their competitive advantage in production and integration to systems. In this work, production of these antennae is carried out by examining and taking into consideration critical device parameters for such devices used in these spectroscopy systems. These manufactured devices were characterized and compared with commercial equivalents in a tabletop THz-TDS system. During this thesis work fabricated antennae were implemented as emitters and receivers for a portable spectroscopy system. Consecutively, optical nanoantennae were applied to these antennae in order to improve their efficiencies in the systems. To this end, computer simulations were carried out for these nanoantennae and optimized designs were fabricated. These nanoantennae applications resulted in more than one and a half fold increase in emission efficiency without a loss in bandwidth compared to their identical counterparts.