Değişim katsayılarının eşitliği için kullanılan testler: bir simülasyon çalışması
Tests for the equality of several coefficient of variation: a simulation study
- Tez No: 493683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Değişim katsayısı, bir rastgele değişkenin gözlemlerinin tutarlılığını ya da tekdüzeliğini ölçer. Değişim katsayısı, ortalama başına standart sapma olduğundan göreceli değişkenliğin bir ölçüsüdür. Bu sebepten dolayı gruplar arasındaki değişkenliği karşılaştırmak için kullanılmaktadır. Literatürde k sayıda normal yığının DK'larını karşılaştırmak için bazı testler önerilmiştir. Bu çalışmada k normal yığının değişim katsayılarının eşitliğinin test edilmesinde kullanılan Wald testi, Bennett testi, skor testi, merkezi olmayan t testi, olabilirlik oran testi, genelleştirilmiş p yaklaşımı, Wald-2 testi, düzeltilmiş Miller testi incelenmiştir. Ayrıca bu testler, farklı örnek çapı ve grup sayısı durumları altında deneysel I.tip hata oranları ve güçleri bakımından simülasyon yoluyla karşılaştırılmış ve sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coefficient of variation measures the uniformity or the consistency of the observations of a random variable. Since coefficient of variation is standard deviance per mean, it is a measurement of relative variability. For this reason coefficient of variation is used to determine the variability of the groups. In literature, some tests are given to compare the coefficients of variations k numbers of groups. In this study, the Wald test, Bennett's test, Score test, Non-central t test, Likelihood ratio test, Generalized p value, the Wald-2 test, the modified Miller test are investigated. Also, these test statistics are compared according to their type I-error rates and powers under different of sample sizes and different number of groups.