Sağlamlık özelliğine dayalı tahmin edicilerle diskriminant analizi
Discriminant method with robust base estimators
  1. Tez No: 493690
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA GÜNDÜZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gerçek hayatta karşılaştığımız veriler her zaman sorunsuz, ideal veri setleri olmayabilirler. Bu veri setlerinde, verinin çoğunluğunun yer aldığı bölgeden uzakta (uç noktalarda veya verinin genel görünümünden farklı davranışta) gözlemler yer alabilmektedir. Bu tarz gözlemler başka dağılımdan karışmış gözlemler olabilmektedir. Başka dağılımdan karışmış gözlemler, karışan gözlem olarak nitelendirilmektedir. Veri setinde yer alan başka dağılımdan karışmış gözlemler güvenilir olmayan analiz sonuçlarına yol açmaktadır. Böyle bir durumda başka dağılımdan karışmış gözlemlerin tahmin ediciler üzerindeki etkisini azaltarak güvenilir sonuçlar elde etmek için sağlam tahmin yöntemlerine başvurulabilir. Bu çalışmada çok değişkenli problemlerde başka dağılımdan karışmış gözlemlerin varlığının diskriminant analizi ve temel bileşenler analizi üzerindeki etkisi incelenerek sağlamlık özelliğine dayalı hesaplanan kovaryans matrisinin determinantı en küçük olan matrisin belirlenmesi ve izdüşüm arama yöntemleri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In real life, data sets we encounter may not always be unproblematic and ideal data sets. The data sets include observations which can appear in far from the area where the majority of the data takes place. Such observations are characterized as contaminated observations from different distributions. Contaminated observations from different distributions can be described as contaminated observations. Contaminated observations from different distributions are in the data set cause untrusting analysis results. In such a case, the methods of estimating robustness can be applied to achieve reliable results by reducing the effect of contaminated observations from different distributions on predictors. In this thesis, by examining the effect of contaminated observations from different distributions on discriminant analysis and principal component analysis on multivariate problems, the calculated covariance matrix based on the robustness property which has the smallest determinant and projection pursuit method are emphasized.