Acil barınma yapılarından çadır tasarımına yönelik kalite evi matrisi hazırlanması
Creating quality house matrix for emergency shelter tent design
- Tez No: 493694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN YAĞMUR TOPRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Meydana gelen bir afet sonrasında evlerinden olan afetzedelerin en önemli ve birincil ihtiyacı barınmadır. Ülkemizde ve dünyada daha önce meydana gelen afetlerde barınmaya ilişkin çeşitli çözümler bulunmaya çalışılmıştır. Fakat bulunan çözümler genel geçer esaslara dayandığından çoğu zaman bölgesel gereksinimlere yanıt vermekten uzak kalmıştır. Çalışmanın amacı, afetzedelerle doğrudan etkileşimi olan acil barınma yapısı tasarım özelliklerinin belirlenmesi, belirlenen tasarım özelliklerinin afetzedeler tarafından önceliklendirilmesi, elde edilen anket sonuçları ve kalite evi matrisi yardımıyla, kullanıcı ve tasarımcı arasındaki ilişkinin oluşturulmasıdır. Bu çalışma Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen afetlerde, ilk müdahale aşamasında kullanılmış olan acil barınma yapılarından çadır birimine yönelik olarak yapılmıştır. Çalışma yöntemi iki basamaktan oluşmaktadır. İlk basamakta, konu ile ilgili literatürden yararlanılarak, kullanıcı ile doğrudan ilişki içinde olan acil barınma yapısı tasarım özellikleri tespit edilmiştir. İkinci basamakta ise afetzedelere yönelik anket çalışması yapılmış ve bu çalışmanın çıktıları acil barınma yapılarından çadır biriminin tasarım ve teknik özelliklerine dayalı kalite evi matrisi oluşturulmasında kullanılmıştır. Yapılan literatür çalışmasının ardından acil barınma yapısı tasarım özelliklerine dair bir şema oluşturulmuştur. Oluşturulan şemanın, kullanıcı öncelik dereceleri yapılan saha çalışması ile elde edilmiş, elde edilen veriler yardımıyla kullanıcılar için örnek bir kalite evi matrisi oluşturulmuştur. Örnek kalite evi matrisi yardımı ile kullanıcı ve tasarımcı arasındaki ilişki oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of a disaster, for the disaster victims who lost their homes, most important and primary need is a shelter. In our country and around the world people are in search for a solution for sheltering problems after a disaster. But, de facto solutions are usually not adequate to meet the regional needs. This study has three main objectives; to specify the fundamental design characteristics of emergency shelters which are directly related to disaster victims, to have the design characteristics prioritized by disaster victims and to constitute the relationship between the users and the designers by the use of the house of quality matrix and the results of the surveys. This study is intended for tent unit as an emergency shelter used in post disaster relief periods in Turkey. The method of this study has two steps. The first step encompasses determination of the specification of the fundamental design characteristics of emergency shelters which are directly related to disaster victims. Second step comprises surveys directed to disaster victims. Data obtained from these surveys are used to create a house of quality matrix for fundamental design characteristics and technical requirements of a tent unit as an emergency shelter. A schema of the fundamental design characteristics was developed after the literature study. Priority ratings for the schema were obtained by surveys and the data obtained were used to create the house of quality matrix template for disaster victims. By the use of the house of quality matrix template, the relationship between the users and the designers has been constituted.