Ekskavatör kepçesi tasarımı biyomimetik yaklaşım
Excavator bucket design biomimetic approach
- Tez No: 493695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAYİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İş makinelerinin genel problemlerinden biri olan kazma verimliliği konusunda bir çözüm üretmek açısından bu tez kapsamında çeşitli biyomimetik kepçe ve kazıcı tırnak tasarımları oluşturulmuştur. Bu tasarımlar oluşturulurken karıncayiyen ve porsuk kazıcı ön pençelerinden esinlenilmiştir. Esinlenme boyutu karıncayiyen ve porsuk pençelerinden elde edilen pati ve tırnak eğrilerinin farklı şekillerde tasarıma entegre edilmesi ile çeşitlendirilmiştir. Oluşturulan biyomimetik kepçe tasarım varyasyonları kendi aralarında ve piyasada kullanılan standart kepçe ekipmanları ile bilgisayar ortamında statik analiz yapılmak suretiyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma kriterleri; kepçenin kendisi, kazıcı ekipmanları ve kazılan toprak üzerinde oluşan eşdeğer gerilme ve toplam deformasyon değerleri olarak belirlenmiştir. Analiz sonucunda, kazıcı tırnak üzerinde oluşan toplam deformasyon ve kazılan toprak üzerinde oluşan deformasyon ve gerilme bakımından standart kepçe modelinden daha verimli tasarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various biomimetic bucket and bucket tooth designs were created in this thesis in order to produce a solution for digging efficiency which is one of the general problems of earth moving machines. These designs are inspired by the giant anteater and American badger front claws while being created. The inspiration aspect has been diversified by integrating the paw and claw curves of the anteater and American badger to the design. The generated biomimetic bucket design variations were compared with each other and also with the standard bucket equipment used on the market by making a computer aided static analysis. Comparison criteria is the equivalent stress and total deformation formed on the bucket itself, the excavation equipment and the excavated soil. As a result of the analysis, more efficient designs were obtained than the standard bucket model in terms of total deformation on the bucket tooth and deformation and stress on the excavated soil.