Applying the design-for-deconstruction approach to produce sustainable temporary emergency structures
Sürdürülebilir geçici acil durum yapılarında dekonstrüksiyon-için-tasarım yaklaşımının uygulanması
  1. Tez No: 846539
  2. Yazar: DENİZ KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde meydana gelen insan yapımı felaketler, toplu göçler, savaş ve doğal afetler gibi kritik durumlar, rehabilite edilmesi gereken pek çok sorunu ve ihtiyacı da yanında getirir. Ortaya çıkan acil ihtiyaçların büyük bir kısmı barınma, eğitim birimleri, depolama gibi pek çok ek yapılanma gerektiren durumlardır. Fakat her inşaatın ve yapılanmanın dünyamız üzerinde bıraktığı iz yok sayılamayacak derecede büyüktür. Bunun yanı sıra artan çevre hasarları, iklim değişiklikleri ve kaynakların azalması ile, dünyamız üzerinde oluşacak olumsuz etkileri olabildiğince azaltmak daha da önem kazanmıştır. İnşaat sektörünün ortaya çıkardığı bu etkilerin normal yapılarda olmasının yanında, acil durumlarda tahliye sistemi yaratmak ve ihtiyaçları karşılamak üzere hızla kurulan geçici yapıların yarattığı etkiler, normal yapıların ömürleri ile kıyaslandığında daha da zararlı ve mühim olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu durum, acil durum geçici yapılarının günümüzde ömür-sonu planlamasının yapılmadan, ve kullanılan malzemelerin potansiyel ikincil etkileri ve sürdürülebilirlikten ziyade daha çabuk inşaa edilebilir olarak tasarlanıp inşaa edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, tasarımcıları ve inşaat sektöründekiler için, acil durum sürecindeki kısıtlı zamanın en etkili şekilde değerlendirilmesini sağlayan ve sürdürülebilir yapıların tasarımında yardımcı olan bir rehber görevi görmeyi amaçlamaktadır. Literatür taramaları, araştırmalar, data toplamaları ve örnek tasarım çözümleri ile bir tasarım akışı ortaya çıkarılarak, hem tasarımcıları sürdürülebilirlik açısından en etkili kararları vermeye hem de her verilen kararın daha sonra tekrar değiştirilmesine gerek bırakılmadan tasarımın sonuca ulaşmasına yardımcı olması hedeflenmektedir. Böylece hem acil geçici yapılar daha sürdürülebilir tasarımlar olabilir hem de acil durumların en önemli etkenlerinden biri olan kısıtlı zamanın daha etkili kullanılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Critical situations such as man-made disasters, mass migrations, war and natural disasters that occur today bring with them many problems and needs that need to be rehabilitated. Most of the urgent needs that arise are situations that require many additional structures such as shelter, education units and storage. However, the trace that every construction and structuring leaves on our world is too great to ignore. In addition, with increasing environmental damage, climate changes and resource depletion, it has become even more important to reduce the negative effects on our world as much as possible. In addition to the effects of the construction industry on regular buildings, the effects of temporary structures hastily established to create an evacuation system and to meet needs in emergency situations, are even more harmful and important when compared to the lifespan of permanent structures. This is due to the fact that emergency temporary structures are currently designed and constructed without end-of-life planning, and without considering the potential secondary effects of the materials used, aimed for fast construction rather than sustainability. This study aims to serve as a guide for designers and those in the construction industry, ensuring the most effective use of the limited time during the emergency period and assisting in the design of sustainable structures. By creating a design flow through literature reviews, research, data collection and case study design solutions, it is aimed to help designers make the most effective decisions in terms of sustainability and to help the design achieve the result without the need to change each decision later. Thus, emergency temporary structures can be more sustainable designs and the use of the limited time, which is one of the most important factors of emergencies, can be used more efficiently.