Sahil güvenlik yüzer unsurlarının dinamik konuşlanması
Dynamic deployment of coast guard surface assets
  1. Tez No: 493700
  2. Yazar: GÜNAY UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DAĞDEVİREN, DOÇ. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Denizcilik, kolluk ve çok görevli karakteri ile tipik bir Sahil Güvenlik, bir ülkede önemli ve karmaşık rollere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Sahil Güvenlik için farklı bölgelerdeki arama ve kurtarma bot kombinasyonunun tanımlanmasına yönelik modeller önermektir. Sahil Güvenlik tarafından icra edilen görevler farklı gruplarda toplanabilir. Deniz yetki alanı, kendine özgü karakteristikleri olan sorumluluk sahalarına ayrılabilir. Görevler, farklı olayların meydana geldiği bu sahalarda icra edilmektedir. Belirli tipteki botlar, kendi özellik ve karakteristiklerine göre belirli tipteki olaylar için görevlendirilmektedir. Görevlendirme süreci için, her bir bot tipinin görevlendirilen olayı başarabilmede farklı bir imkân ve kabiliyeti olduğu varsayılmaktadır. Sahil Güvenlik unsurlarının bulundukları sorumluluk sahalarına dağılımının, bu sahalarda meydana gelen olay tipleri ile doğrudan ilişkili olması gerektiği değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, her bir görev için bot tiplerinin uyumlu olması, sorumluluk sahalarındaki en iyi bot kombinasyonunun tanımlanmasında önemli bir role sahiptir. Çeşitli bot tiplerini karşılaştırmak ve her bir bot tipi için görev tipi ağırlıklarının belirlenmesinde Analitik Ağ Süreci (ANP) modelleri, arama ve kurtarma görevine yönelik olarak ANP ve Faydalar, Fırsatlar, Maliyetler ve Riskler (BOCR) modeli ile ele alınmıştır. Görevler kontrol kriteri olarak kabul edilmiş ve her bir görev için alt ağlar kullanılmıştır. Sahil Güvenlik unsurları için bot tipi kombinasyonlarının tanımlanmasında çoklu hedeflerle çalışabilmek için diğer karar verme araçlarından elde edilen ağırlıkları da içerecek şekilde tüm verinin birleştirilebilmesine imkân veren hedef programlama yöntemi kullanılmıştır. Önerilen modellerin sonuçları, dört ana sorumluluk sahasında Sahil Güvenlik unsurlarının dağılımına yönelik en iyi uzlaşık çözümü tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
A typical coast guard, by virtue of its maritime, law enforcement and multi-mission character, has significant and complex roles in a country. The purpose of this study is to propose models for determining the search and rescue boat type combination for the Coast Guard in different areas. The tasks performed by Coast Guard can be combined in different groups. The area of Maritime Jurisdiction is divided into responsibility areas each with its own characteristics. The tasks are performed in those areas where diverse events occur. Certain types of boats, with their own characteristics and specifications, are assigned for certain types of events. For the assignment process, it is assumed that each boat type has a different kind of capability in achieving the assigned event. The distribution of Coast Guard assets deployed in their respective areas of responsibility should be directly linked to the types of the events occurring in these areas. Thus, the compatibility of the boat types for each task has a significant role in determining the optimum boat type combination for the areas of responsibility. We use Analytic Network Process (ANP) model in order to compare various boat types, and to determine the task type weights for each boat and ANP with Benefits, Opportunities, Costs and Risks (BOCR) model for search and rescue mission. We accept the tasks as control criteria and use subnets for each task. In order to deal with multiple objectives for determining the boat type combination for Coast Guard assets, we use the Goal Programming method as it allows combining all data including the weights derived from other decision aid tools. The results of the proposed models determine the best compromise solution for distributing coast guard assets into four main responsibility zones.