Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer unsurlarının karıştığı deniz kazalarının kök-sebep analizi ile incelenmesi
Investigaton of sea accidents involving floatingelements of coast guard command by root-causeanalysis
- Tez No: 611615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Kazalar, Marine, Accidents
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Denizlerde emniyetli bir şekilde seyrin sağlanabilmesi için oluşturulan kurallar ve düzenlemelere uymak, kazaların önlenmesi ve can güvenliğinin sağlanması açısından hayati öneme sahiptir. Bu kurallara denizcilik sektöründe görev yapan tüm gemiler ve gemi adamlarının uyması gereklidir. Aynı kurallar askeri gemiler ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gemileri için de geçerlidir. Devlet gemisi niteliği taşıyan gemilerin kamu kaynaklarından finanse edildiği ve personelinin de kamu personeli olduğu düşünüldüğünde, bu gemilerde yaşanacak kazalar ve can kayıpları, makro anlamda ulusal emniyeti dahi tehdit eder niteliktedir. Bu nedenle de yaşanan kazaların kök sebepleri bulunmalı ve aynı türden bir kazanın bir daha yaşanmaması için önlemler alınmalıdır. Bu çalışmada Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda gerçekleşen kazaların analizi için bir kök sebep analiz yaklaşımı önerisinde bulunulmuştur. Denizcilik sektöründe deniz kazalarının analizi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer unsurlarında meydana gelen kazaların analizi üzerinde inceleme yapılmıştır. Kök sebep analizinde kullanılan mevcut teknikler gözden geçirilerek Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer unsurları üzerinde meydana gelen kaza/olay/ramak kala olaylarının analizinde kullanılacak bir kök sebep terminolojisi oluşturulmuştur. Bu terminolojinin düzenlenmesindeki amaç kuruma özgü ve güncellenebilir standart bir terminoloji listesinin kullanılmasına olanak sağlamaktır. Oluşturulan bu terminoloji listesi ile belirlenen kök sebeplerin önem değerlerinin belirlenebilmesi amacı ile çok kriterli karar verme tekniklerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi kullanılarak bir yapı oluşturulmuştur. Önerilen teknik ile gerçek bir kaza incelenerek kullanılan yöntemin doğru ve kesin olarak sürekli bir şekilde bekleneni gerçekleştirdiğinin kanıtlanması yapılmıştır. Uygulama sonucunda, önerilen yaklaşımın kök sebeplerin bulunmasına yardımcı olduğu, düzeltici/önleyici faaliyetlerin belirlenmesine yardımcı olduğu, sayısal sonuçlar doğrultusunda kök sebeplerin önem sıralamasını oluşturmayı sağladığı ve izlediği sistematik süreç doğrultusunda hazır bir program haline getirilerek kullanıcı için kolaylık sağlayacağı değerlendirilmiştir. Çalışmanın çok kriterli karar verme tekniklerinin entegre edildiği diğer çalışmalardan üstün yanı, Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer unsurlarına özel olarak kullanılması için hazırlanan standart bir terminolojinin öneriliyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Following the naval norms and regulations during the cruise is the most crucial rule in order to prevent any unwanted accident, maintain the life safety, and provide a safe navigate. These norms and regulations must be followed by everyone who is taking role in the naval sector as well as the coast guard and military vessels. As it is well known, coast guard and military vessels are financed by the government; moreover its personnel are all belong to the military force and coming from military training. With the consideration of this crucial knowledge any naval accident which military vessels are involved would be classified as crucial casualties. In addition these types of accidents may even threat the national security of the country. Under this consideration, it is crucial to research the root cause of naval accidents which military vessels are involved in order to prevent any further accident mainly for military vessels. In this thesis, root cause analyze of an accident in the Turkish Coast Guard is done and a root cause analysis approach is suggested. In order to keep the thesis frame inside the Turkish Coast Guard mainly only naval accidents that Turkish Coast Guard involved taken into the consideration. At the end of the research, a distinctive terminology for root cause analysis of Turkish Coast Guard is prepared to differentiate the approach to naval accidents analysis for Coast Guard vessels. Main reason to have such a distinct root cause analysis is to build a dependable and upgradable analysis system for Turkish Coast Guard. In order to prioritize the importance of the results of root cause analysis the analytic hierarchy approach is taken into the consideration to array the causes of the accidents. One real accident is analyzed to validate the hypothesized approach in this thesis. As a result of the analysis, it is validated that the hypothesized approach can help to prioritize the outputs of root cause analysis to prevent any further naval accidents. The main difference of this thesis is to create a holistic root cause analysis approach that takes the terminology of Turkish Coast Guard in its basis. Creating and approach like this for this very government facility can help to prevent any further maritime accidents that cause fatal casualties.