İnsan kaynaklı ekzopolisakkarid üreticisi bazı probiyotik ve sinbiyotik uygulamalarının kolon kanseri hücre hattında antikanser ve apoptoz yolağındaki bazı genlerin ekspresyon düzeylerine etkileri
The effects of anticancer and some genes expression levels on the apoptosis pathway of human-derived exopolysaccharide producer some probiotic and synbiotic applications on colon cancer cell line
  1. Tez No: 493701
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, probiyotik canlı bakterilerin (Lactobacillus plantarum GD2, Lactobacillus rhamnosus E9, Lactobacillus brevis LB63, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus B3), bu bakterilerden elde edilen liyofilize ekzopolisakkaridlerin (L-EPS) ve probiyotik canlı bakteri ile L-EPS kombinasyonlarının (sinbiyotik) kolorektal adenokarsinoma hücre hattı (HT-29) üzerine antikanser etkileri araştırılmıştır. Öncelikli olarak, probiyotik suşların EPS üretim kapasiteleri, L-EPS miktarları, L-EPS'lerin monomer kompozisyonları, probiyotiklerin ve sinbiyotiklerin HT-29 hücrelerine adezyon özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca, probiyotik canlı bakteri, L-EPS ve sinbiyotiklerin hidrojen peroksit (H2O2) ve sodyum azid (NaN3) pozitif mutajenlerine karşı antimutajenik etkileri ve HT-29 hücre hattı üzerine antiproliferatif aktiviteleri belirlenmiştir. Antiproliferatif etkisi yüksek bulunan probiyotik canlı bakterilerin ve sinbiyotiklerin apoptotik etkileri hem ELISA ile hem de Bax, Bcl-2, kaspaz-3, kaspaz-9 genlerinin mRNA ve protein düzeyindeki ifadeleri değerlendirilerek belirlenmiştir. Yüksek EPS üreticisi suşlardan (224-257 mg/L, L-EPS; 298-449 mg/L) elde edilen tüm L-EPS'lerde mannoz, glukoz ve N-asetil glukozamin varlığı belirlenmiş ve baskın monomerin mannoz olduğu tespit edilmiştir (%70,74-88,25). Çalışmada, tüm suşların sinbiyotik uygulamasının probiyotik uygulamasına göre HT-29 hücrelerine daha iyi adezyon özelliği gösterdiği belirlenmiştir. Hem canlı bakteri uygulamasında hemde sinbiyotik uygulamasında HT-29 hücrelerine en iyi adezyonu L. delbrueckii ssp.
Özet (Çeviri)
In this doctorate thesis study, the anticancer effects of probiotic viable bacteria (Lactobacillus plantarum GD2, Lactobacillus rhamnosus E9, Lactobacillus brevis LB63, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus B3), lyophilized exopolysaccharides (L-EPS) obtained from these bacteria, and the combinations of probiotic viable bacteria and L-EPSs (synbiotic) on a colorectal cancer cell line (HT-29) were investigated. Primarily, EPS production capacities of these probiotic strains, L-EPS amounts, monomer compositions of the L-EPSs, and adhesion properties of the probiotics and synbiotics to HT-29 cells were investigated. Additionally, the antimutagenic effects of probiotic viable bacteria, L-EPSs, and synbiotics against hydrogen peroxide (H2O2) and sodium azide (NaN3) positive mutagens and their antiproliferative activities on the HT-29 cell line were also determined. The apoptotic effects of the probiotic viable bacteria and synbiotics with strong antiproliferative activity were determined by both ELISA test and by evaluating the expression of the Bax, Bcl-2, caspase-3, and caspase-9 genes at the mRNA and protein level. The presence of mannose, glucose, and N-acetyl glucosamine were detected in all L-EPSs obtained from high EPS producer strains (224-257 mg/L, L-EPS; 298-449 mg/L), with the dominant monomer as mannose (70.74-88.25%). In the study, synbiotic application of all strains showed better adhesion properties to HT-29 cells compared to their probiotic application. L. delbrueckii ssp.