Magnetohidrodinamik akış ve ısı transferinin farklı geometrilerde incelenmesi
Investigation of magnetohydrodynamic flow and heat transfer in different geometries
  1. Tez No: 493703
  2. Yazar: HAYRİYE YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, manyeto-hidrodinamik veya kısaca MHD akışı da denilen akış problemleri, farklı akış geometrileri için incelenmiştir. Öncelikle iki boyutlu momentum denkleminin çözümü; paralel levhalar için diferansiyel dönüşüm yöntemi ile hesaplanmıştır. Bu yöntem Taylor serisi katsayılarının, fonksiyonun türevlerini almadan cebirsel işlemlerle bulunmasıdır. İlave olarak, Diferansiyel Dönüşüm metodu; düz levhalar yerine paralel disklerden geçen üç boyutlu MHD akışına da uygulanmış ve ısı transferi etkileri de göz önüne alınarak farklı akış parametreleri için Taylor seri çözümleri Maple 15 programı kullanılarak elde edilmiştir. Sonuç olarak, grafikleri bu parametreler cinsinden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, magnetohydrodynamics, also called MHD flow problems have been investigated for different flow geometries. First of all, the solution of the 2-D momentum equation is calculated by Differential Transform method for parallel plates. This method requires that the coefficients of Taylor series are obtained by algebraic operations without differentiating the function. Additionally, this method has also been applied to 3-D MHD flow through parallel circular disks instead of parallel plates and the Taylor series solutions, by taking into consideration of the heat transfer effects, have been obtained by Maple 15 program for different flow parameters. As a result, the graphs were interpreted in terms of these flow parameters.