Gyler ve magneto-hidrodinamik denklemlerin godunov türü yeni bir metodla nümerik çözümleri
- Tez No: 56322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu tezde, bir boyutta, Euler ve ideal magneto-hidrodinamik (MHD) denklemlerinin nümerik çözümlerinde kullanılabilecek Godunov türü yeni bir metod tüm ayrıntılarıyla sunulmaktadır. Bu metod. daha cok kullanılan sonlu fark (finite difference) veya sonlu elemanlar (finite elements) yerine sonlu hacim (finite volume) tekniği kullanmakta olup. manyetik alanlar sıfıra gittiğinde Euler denklemlerinin çözümlerini de elde edebilmektedir. "' Bu yöntemde. Mili) denklemleri korunumlu halde yazılmaktadır. Ut + FT = ü. Bu rada. /' = [/). pVr. pV,rpV:. Br. B,r B-. E), durum vektörü, ve F. yoğunluk (p). momen tum (p\~ i. manyetik (13) akıları içeren, akı vektörüdür. A(l~) = ^p jakobiyen matrisinin özdeğerleri. kendilerine karşılık çelen özvektörler doğrultusunda vavılan Fast. Alfven. Slow, ve Kut ropy dalgalan olmaktadır. Kuler ve MHD problemleri için kurulmuş öz- >istem ve im denklemlere ait ü/değerler, saû ve sol özvektörler. ve dalga güçleri de taylı bir şekilde tarif edilmiştir. Orsîü noktalan arasındaki yüzeylerde Rankine-Hugoniol -anlarını -aklayacak. MHD için geliştirilmiş yeni bir Roe Ortalaması, yeni bir sonik fix ve bütün sonik problemlerini çözen yeni teknik, bu tezde 'anıtılmaktadır. İzah edilen bu metod. literatürdeki pekçok bir boyutlu test problemlerine uygulanmış, elde edilen nümerik çözümler grafiklerle gösterilmiştir. Bu çözümler ispatlamaktadır ki. kullanılan metod oldukça başarılıdır ve pekçok problemi küçük modifikasyonlarla iki ve hatta üç boyutlarda, çözebilecek kapasitededir. Son olarak, metod ve trafiklerle ilgili geniş yorumlar ver almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, a higher-order Godunov method for the numerical solutions of one di mensional Euler and ideal magnetohydrodynamic (MHD) equations is presented. Finite volume method is used instead of finite difference or finite elements methods. In the method presented here, the Eler and MHD equations are written in conservative form. Ut -f FT ~ 0 where U = [p. pvx, pvy. pvz. Br. By. D:. E] is the state vector and F s the flux vector which includes the density (p). momentum (p\). magnetic (B) fluxes. The eigenvalues of the Jacobian matrix..!((") = Jjp are possible Fast. Alfvni. Slow. ind Kntropy waves that propagate in the direction of their corresponding eigenvectors. The ei gen-system for the MHD problems and the eigenvalues. right and left eigenvectors. md.wave strenghts for MHD are described in detail. A new Roe's averaging, a new sonic fix for the Mill) Equations to guarantee that the Rankine-Hugoniot conditions are satisfied across the interfaces between the mesh points and a new sonic fix which solves all the sonic problems arc introduced in this paper. One dimensional numerical results. obtained from a set of test problems which show that the method can resolve shocks and discontinuities and is accurate, arc given. Finally, conclusions are presented.