Mısırda çıkış öncesi kullanılan bazı herbisitlerin farklı dozlarının mısır bitkisinin çimlenmesi ve gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of different dosages of some herbicides using as pre-emergence in corn fields to seed germination and plant growth
  1. Tez No: 493736
  2. Yazar: ÜMMET DİRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, yabancı otlarla kimyasal mücadelede çıkış öncesi üç herbisitin (Pendimethalin 450 g/l - CS, Dimethenamid-P 720 g/l - EC, Isoxaflutole 225 g/l + Thiencarbazone-methyl 90 g/l + Cyprosulfamide 150 g/l – SC) farklı dozlarının mısır tohumu çimlenmesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Mısır tohumu çimlenmesine fitotoksik etkisini belirlemek amacı ile denemeye alınan her bir herbisitin tavsiye dozları sırasıyla; 300 ml/da, 100 ml/da ve 35 ml/da ile 2, 3 ve 4 katları (K) kullanılarak laboratuvar ortamında petri, serada viyol ve polietilen tüplerde, ayrıca tarla koşullarında çimlendirme çalışması yapılmıştır. Çimlenen mısır tohumlarında gelişim periyodu boyunca bitki boy ölçümleri ve fitotoksisite gözlemleri çıkıştan itibaren 3, 7, 14, 21, 28 ve 35. günlerinde yapılmıştır. Petri ortamında Pendimethalin ve Dimethenamid-P uygulamasında K ve 2K dozunda çimlenen kök uzunluluğu 3 cm iken, 3K ve 4K dozlarında 1 cm olarak ölçülmüştür. ITC uygulamasında ise K ve 2K dozunda çimlenen kök uzunluğu 1 cm iken, 3K ve 4K dozlarında 0.5 cm olarak ölçülmüştür. Kontrolde ise 4 cm olarak ölçülmüştür. Viyol ortamında Pendimethalin ve Dimethenamid-P uygulamasında mısır çimlenmesinden sonra bitkinin K dozunda fitotoksisite az görülürken, 2K, 3K ve 4K dozlarında fitotoksisite yüksek oranda görülmüştür. Bu fitotoksisite toprak yüzeyine çıkan gövdede ve yaprak ile gövdenin birleştiği noktada kahverengi leke şeklinde gözlenmiştir. Polietilen tüplerde Pendimethalin ve Dimethenamid-P uygulamasında 3K ve 4K doz uygulamasında mısır çimlenmesinden sonra kök gövde ayrımının bulunduğu noktada kahverengi nekroz oluştuğu tespit edilmiştir. ITC uygulamasında ise her hangi bir fitotoksisite gözlenmemiştir. Tarla denemesinde ise mısır tohumu çimlenmesinden gelişimine kadar olan periyotta bu üç herbisitin, K, 2K, 3K ve 4K dozlarının uygulandığı parsellerde fitotoksisite gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different dosages of three herbicides [Pendimethalin 450 g/l - CS, Dimethenamid-P 720 g/l - EC, Isoxaflutole 225 g/l +Thiencarbazone-methyl 90 g/l + Cyprosulfamide 150 g/l (ITC) – SC] using as pre-emergence in chemical control of weeds on germination of corn seeds are investigated. Germination tests were done with these three herbicide's recommended doses (K) of 3000 ml/ha, 1000 ml/ha and 350 ml/ha, respectively and their double (2K), threefold (3K) and quadruple (3K) doses in Petri dishes in the laboratory; in viols and polyethylene tubes in the greenhouse and in field condition be able to determine the phytotoxicity effects of those herbicides on corn seeds germination. Along the development period, plant height measurements and phytotoxicity observations were done at 3rd, 7th, 14th, 21st, 28th and 35th days from the start. Germinated root length is measured as 1 cm at 3K and 4K doses while 3 cm at K and 2K doses in pendimethalin and dimethanamid-p applied Petri dishes. Germinated root length is measured as 0,5 cm at 3K and 4K doses while 1 cm at K and 2K doses in ITC applied Petri dishes. In the same trial, this length was 4 cm in negative control Petri dishes. Phytotoxicity symptoms were occurred high ratio at 2K, 3K and 4K doses of pendimethalin and dimethanamid-p in viol tests after germination, while K dose was shown less phytotoxicity. This symptom was observed as a brown stain at the point of leaf and the stem joining. Brown necrosis was occurred at the crown of corn seedlings after germination in 3K and 4K doses of pendimethalin and dimethanamid-p applied polyethylene tubes, while there was not any phytotoxicity in ITC application. Phytotoxicity was not observed in the corn seed germination parcels applied K, 2K, 3K and 4K doses of the herbicides (a.i. pendimethalin, dimethenamid-p and ITC) in the field trial.