Hemşirelerin çalışma ortamındaki risklere karşı tutumları ile örgütsel stresleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' attitudes towards risks in the working environment and their organizational stress
  1. Tez No: 907328
  2. Yazar: NURAY PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN ULAŞ KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma hemşirelerin çalışma ortamındaki risklere karşı tutumları ile örgütsel stresleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örneklemi Kastamonu ilindeki on bin ve üzeri nüfuslu ilçe devlet hastanelerinde görev yapmakta olan basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 319 hemşire oluşturmuştur. Veriler Demografik Bilgi Formu, Hemşirelerin Çalışma Ortamındaki Risklere Karşı Tutum Ölçeği ve Kısa Versiyon Örgütsel Stres Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 26.00 Paket programında sayı, yüzde, ortalama ölçüleri, Independent Sample t Test, One-Way ANOVA, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Lineer Regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between nurses' attitudes toward workplace risks and their organizational stress. The research was carried out using a descriptive and correlational model. The sample consisted of 319 nurses selected through a simple random sampling method from state hospitals in districts with a population of 10,000 or more in Kastamonu province. Data were collected using a Demographic Information Form, the Nurses' Attitudes Toward Workplace Risks Scale, and the Short Version of the Organizational Stress Scale. The data were analyzed using SPSS 26.00 software with frequencies, percentages, means, Independent Sample t-Tests, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Coefficient, and Linear Regression analyses. The significance level for the statistical tests was set at p < 0.05, and the confidence level was accepted as 0.95. In the analyses conducted for the Organizational Stress Scale, a statistically significant difference was observed in relation to the participants' income level (F=4.052, p=0.018), weekly working hours (F=-2.517, p=0.013), the institutions they work for (F=22.348, p=0.000), and the departments in which they work (F=2.671, p=0.000).