Süleymanlı-Ilıca (Kahramanmaraş) mevkii sıcak su kaynaklarının çevresel izotop etki değerleri
Suleymanli-Ilica (Kahramanmaras) environmental izotop impact values of local hot water resources
- Tez No: 493752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalıĢma; Süleymanlı-Ilıca KahramanmaraĢ mevkii de bulunan IJS-1(BüyükĢehir belediye Hamam), IJS-2 (Özger Oteli) ve IJS-3 (Vali Saim Çotur Kaplıcaları) sıcak su kaynaklarının hidrojeokimya, izotop jeokimyası ve tıbbi jeoloji yönünden araĢtırılmasını amaçlamaktadır. Süleymanlı-Ilıca sıcak su kaynakları orta üst Miyosen yaĢlı KumtaĢı-ara tabakalı marn ardalanmasından oluĢan Kilisecik Formasyonu içerisinden çıkmaktadır. Ġnceleme alanı üç sıcak su kaynağından oluĢmaktadır. Kaynaklardan sıcak suyun yıl içindeki ortalama kaynaktan çıkıĢ sıcaklığı 390C-460C olarak ölçülmüĢtür. Su kalitesine mevsimsel değiĢimlerin etkisinin olup olmadığını belirlemek için bir yıl boyunca belli dönemlerde su örneklemesi yapılmıĢtır. Bölgeden bir yıl boyunca farklı mevsimlerde ve yağıĢlı/kurak dönemlerde alınan su örnekleri üzerinde; izotop analizleri kapsamında IRMS metodu ile 18O, 2H (Döteryum) ve IAEA metodu ile 3H (Tridyum) analizleri yapılmıĢtır. Kaynakların su kalitesini belirlemek amacıyla, su kalitesi tayin parametrelerinden sıcaklık,pH, iletkenlik, alkalinite, iz element deriĢimleri, anyon-katyon ölçümleri ve metal deriĢimleri, iyon kromatografisi (ICP-MS) ve ICP-OES kullanılarak gerçekleĢtirilmiĢtir. Tıbbi jeoloji açısından değerlendirildiğinde, bölgedeki IJS-1, IJS-2 ve IJS-3 olarak adlandırılan su kaynağı, özellikle nitrat, sülfat ve kükürt yönünden normal sıcak su (termal) standartları değerindedir.
Özet (Çeviri)
In this study; IJS-1 (Metropolitan Municipal Bath), IJS-2 (Ozger Hotel) and IJS-3 (Governor Saim Çotur Termal Springs) located in Süleymanlı-Ilıca KahramanmaraĢ area aims to investigate hot water sources in terms of hydrogeochemistry, isotope geochemistry and medical geology. The Süleymanlı-Ilıca hot spring sarefound with in Kilisecik Formation, which is composed of upper Miocene aged sandstone-inter stratified marl intercalations. The investigation are a consists of three hot water sources. From the sources, the output temperature of the hot water from the average source over the year was measured as 390C-460C. In order to determine whether seasonal changes in water quality are influenced, water samples were taken at certain times during a year. On the samples of water taken during different seasons and during rainy/dry season for one year in the region; isotope analyzes were performed by IRMS method 18O, 2H (Deuterium) and IAEA method 3H (Tridium) analyzes. Conductivity, alkalinity, trace element concentrations, anion-cation measurements and metal concentrations, ion chromatography (ICP-MS) and ICP-OES were used to determine the water quality of the resources. When evaluated in terms of medical geology, the water source referred to as IJS-1, IJS-2 and IJS-3 in particular nitrate, sulfate and sulfur normal hot water (thermal) standards