Titanyum (grade2) malzemesinin CNC torna tezgahında tornalanmasında kesme hızı, ilerleme ve kesme açısının yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The effects of cutting speed, feeding rate and angle of cutting on sufacae rougness in CNC turning of titanium (grade2) material
- Tez No: 493753
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada titanyum (Grade2) malzemesi Campro CPL–100 marka CNC torna tezgâhında sulu tornalama yöntemi kullanarak; kesme hızı, ilerleme ve kesme açısı parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi incelenmiştir. Titanyum kendisiyle benzer özellikleri gösteren diğer metallerden daha hafif kimyasallara ve korozyonlara karşı daha dayanıklı olduğu için günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. Deneylerde sabit talaş derinliğinde Mitsubishi materials firmasının DCMT 11T304 geometrisine sahip kesici kullanılarak; kesme hızı parametreleri (60m/dk-75m/dk-90m/dk), ilerleme hızı parametreleri (0.1mm/dev–0.15mm/dev–0.20mm/dev) ve kesme açısı parametreleri (0˚- 15˚- 30˚) değiştirilerek numuneler hazırlanmıştır. Numuneler Time GroupInc. Firmasının TR–200 marka yüzey ölçme cihazıyla ölçülmüştür. Ölçüm sonucunda kesme hızındaki artışla yüzey kalitesinde iyileşme ve ilerleme hızındaki artışla yüzeyde bozulma olmuştur. Ayrıca, kesme açısının artmasına bağlı olarak yüzeyde iyileşme elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Titanium is used in many sectors because it is lighter than other metals which is similar whit it, and it is more resistant towards to chemicals and corrosion. In this study, in the CNC late, effects of titanium (grade2), to cutting speed, feed rate and angle of cutting parameters on surface roughness were investigated by using wet late method. By keeping the chip depth constant and using the marking cuter Mitsubishi materials DCMT 11T304 by changing the cutting speed parameters (60m/dk-75m/dk-90m/dk), feed rate parameters (0.1mm/dev–0.15mm/dev–0.20mm/dev), cutting angle parameters (0˚–15˚–30˚), the samples were prepared. The samples were measured with Time GroupInc TR–200 surface measuring device. As result of the measurement, improvement of surface quality with increase of cutting speed, deterioration of surface with increase of advance speed, improvement of surface due to increase of cutting angle was obtained