İn vitro fertilizasyon (IVF) sikluslarındaki luteal faz desteğinde oral didrogesteron ile vajinal mikronize progesteron kullanım etkinliğinin geriye dönük araştırılması
Returned research of the efficiency of use of oral dyrogesterone and vaginal micronized progesterone in luteal phase support in in vitro fertilization (İVF) cycles
  1. Tez No: 756017
  2. Yazar: AHMET ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İnfertilite, haftada en az 2-3 kez korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl süresince gebe kalamama durumudur. İnfertil çiftlere sunulan tedavi seçeneklerinden birisi, in vitro fertilizasyondur. Bu çalışmada, İn Vitro Fertilizasyon (IVF) sikluslarındaki luteal faz desteğinde oral didrogesteron ile vajinal mikronize progesteron kullanım etkinliğinin geriye dönük araştırılması amacıyla restrospektif olarak araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Ocak 2020-Ağustos 2020 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezine IVF tedavisi için başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 146 (74 oral didrogesteron kullanan, 72 vajinal progesteron kullanan) hasta dahil edilmiştir. Katılımcılardan veriler; bilgi formu ve laboratuvar sonuçları ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS ile analiz edilmiş ve istatistiksel önem düzeyi p˂0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Tüm katılımcıların yaş ortalaması 32,05±5,469, BKİ (beden kitle indeksi) ortalaması 25,05±2,366'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: Infertility is the inability to get pregnant for one year despite regular unprotected sexual intercourse at least 2-3 times a week. One of the treatment options offered to infertile couples is in vitro fertilization. In this study, it was investigated retrospectively to investigate the efficacy of oral dydrogesterone and vaginal micronized progesterone in luteal phase support in In Vitro Fertilization (IVF) cycles. Material and Method: The study included 146 patients (74 using oral dydrogesterone, 72 using vaginal progesterone) who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital IVF Center for IVF treatment between January 2020 and August 2020 and met the inclusion criteria. Data from participants; It was obtained with the information form and laboratory results. Obtained data were analyzed with SPPS and statistical significance level was taken as p˂0.05. Results: The mean age of all participants was 32.05±5.469, and the mean BMI (body mass index) was 25.05±2.366.