Döngele (Kahramanmaraş) mevkii sıcak su kaynaklarının hidrojeokimyasal olarak incelenmesi
Analyzing of hot water sources in terms of hydrogeochemical in Dongele (Kahramanmaras)
- Tez No: 493751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı Akdeniz bölgesi Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde yer alan Döngele köyünde kaynak şeklinde ortaya çıkan suların hidrojeokimyasal bakımdan incelenmesidir. Bu bölgelerden farklı zamanlarda alınan su örneklerinin analizleri de yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen veriler göz önünde bulundurularak su örneklerinden suyun kimyasal içeriği belirlenmiştir. Ayrıca çalışılan bölgedeki suların sıcaklık, iyon, pH, elektrik iletkenliği gibi değerlerine bakılarak suyun kalitesi ve civardaki sularla olan farklılıkları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, hem sıcak hem soğuk su kaynakları olmak üzere insan sağlığı açısından önemli olan su kaynaklarının araştırılmasını sağlayarak giderek artan su sorununa çözüm arayışına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Döngele köyü ve çevresinden üç farklı kaynaktan su örneği alınmış ve bu örnekler Acme Laboratuarına (Vancouver CANADA) gönderilip analiz ettirilmiştir. Bu analizlerin sonuçlarına göre suların kimyasal karakteristikleri, orijinleri ve benzerlikleri, su-kayaç etkileşimi ve doygunlukları ile jeotermometre uygulamaları Oksijen 18 ve Döteryum-Trityum izotopları belirlenmiş ve suların beslenme alanları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the spring waters in Döngele village, within the boundaries of Mediterranean region Kahramanmaraş province in terms of hydrogeochemical. The water samples obtained from this area at different times are also analyzed. The chemical content is determined from water samples by taking into consideration the obtained data as a consequence of analyses. Besides, by observing the temperature, ion, pH and electrical conductivity values of the waters in the studied area, the water quality and the difference from the nearby waters are observed. On the other hand, it is aimed to contribute solution seeking of the water problem ever-increasing by providing a survey of spring water that is important for human health as both hot and cold spring waters. Three different spring samples of the water in Döngele village is obtained and analyzed by sending to Acme Laboratory (Vancouver, CANADA). According the result of the analysis, the chemical characteristics, origins and similarities of the waters, water-rock interaction and saturations, geothermometer practices Oxygen 18 and Deuterium-Tritium isotopes are to be revealed and the feeding grounds of waters are tried to be determined.