Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki yanan alanların rehabilitasyonu ve yangına dirençli ormanlar tesisi projeleri (YARDOP) üzerine incelemeler
Review on rehabilition of burning areas and fire resistant forests project in Karaisali Forest Management Directorate
  1. Tez No: 493761
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz ormanlarında yangın görmüş ve yangına hassas alanlarda gerçekleştirilen YARDOP projeleri genel hatlarıyla ele alınmıştır. Bu kapsamda, yangına hassas bir yapıya sahip olan Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen“Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi”üzerine yapılan projeler incelenmiştir. Orman ekosistemi üzerinde değişik etmenlerle yangın davranışında farklılık oluşturarak, yangın direncini arttırmayı amaçlayan projelerin arazide uygulanmasında çeşitli zorluklarla karşılaşılmıştır. Bu amaçla proje alanlarında yapılan tesis şekli (Ulaşım tesisi, YDZ, YMT, YOAT, ZOAT vb.), tesislerdeki tür seçimi, bakım ve amenajman planlarına yansıması konuları irdelenmiştir. YARDOP uygulamaları, yangını durdurmadan çok yavaşlatmakta ve mücadele cephesi işlevi görmektedir. Projeler kapsamında geniş alanlarda habitatların parçalanması, orman fauna ve flora çeşitliliği üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Elde edilen tesislerin bakımının yapılamaması durumunda, yangın önleme amacının dışına çıkarak yangının tutuşma noktası haline gelmektedir. Ayrıca proje uygulamaları sonucu orman yapısında farklılıklar oluşmuş ve bu farklılıklar yenilenen orman amenajman planına işlenememiştir. Bu durumda aktüel orman yapısı ile amenajman verilerinde orman yapısı arasında farklılıklar oluşmuştur. Çalışmadaki amaç, proje uygulamalarının orman ekosistemi üzerinde oluşturduğu etkiler, ekolojik ve sosyo-ekonomik açılardan değenlendirilerek, avantaj ve dezavantajlarının araştırılmasıdır. Bu çalışma; Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki 2010-2017 yılları arasını kapsayan Çatalan-Kızıldağ-Hacılı YARDOP sahalarına ait gözlem ve incelemelere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, YARDOP projects which have been fired in the forest of our country and realized in fire sensitive areas have been discussed in general terms. In this context the project,“Burning Areas Rehabilitation and Fire Resistant Forest Facility Project”carried out by Karaisalı Forest Management Directorate which has a structure with fire sensitivity, has been examined. There have been various difficulties in the field application of the projects aiming to increase fire resistance by creating differences with different factors on fire ecosystem forest fire behaviour. For this purpose, the selection of the facilities in the project areas was discussed in the selection of the plant, maintenance and management plans. The YARDOP applications, fire-fighting and serves the function of the front slows down a lot without stopping. The fragmentation of habitats in large areas projects in scope, constitutes a significant adverse impact on the diversity of forest fauna and flora. In case of failure to realize the resulting plant maintenance, becoming the fires ignition point goes beyond the purpose of fire prevention. In addition, project implementations have created differences in the resulting forest structure and these diffirences could not be addressed in the renewed forest management plan. In this case, there is a difference between real forest structure and forest management forest structure. The aim of the study is to investigate the advantages and disadvantages of project practices by evaluating the effects on forest ecosystem, ecological and socio-economic aspects. This study is based on the observations and examinations in the Çatalan-Kızıldağ-Hacılı YARDOP fields covering between 2010-2017 in Karaisalı Forest Management Directorate.