Kamu ilk ve orta öğretim okullarında çalışan öğretmenlerin özlük haklarını bilme ve kullanma düzeyleri (Mersin ili Tarsus ilçesi örneği)
Level of teachers? being aware of and using their rights working in public primary and high schools (in Tarsus, Mersin)
  1. Tez No: 309529
  2. Yazar: CANER CERECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KARAMAN KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada Mersin ili Tarsus ilçesinde görevli kamu ilk ve orta öğretim okullarında çalışan öğretmenlerin özlük haklarını bilme ve kullanma düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma örneklemini 251 ilköğretim ve 140orta öğretim okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubuna `Öğretmenlerin Özlük Haklarını Bilme ve Kullanma Düzeyleri Anketi? uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 13.0 programında çözümlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen önemli bulgular ise şöyledir:Araştırmaya katılan öğretmenlerin özlük haklarını bilme düzeyleri ortanın üzerindedir. Erkek öğretmenler kadın öğretmenlere göre özlük haklarına daha yüksek düzeyde bilmektedir. Öğretmenlerin çalıştıkları okul türlerine göre ve sendikalı olup olmamalarına göre özlük haklarını bilme düzeyleri değişmemektedir. Meslekteki kıdemi 11 yıl ve daha fazla olan öğretmenler diğer öğretmenlere göre özlük haklarınıdaha yüksek düzeyde bilmektedir. Öğretmenlerin eğitim düzeyleri arttıkça özlük haklarını bilme düzeyleri de artmaktadır.Araştırmaya katılan öğretmenler özlük haklarının çoğunu bazenkullanmaktadır. Öğretmenler aylıksız izin haklarını ise hiç kullanmamaktadır. İlköğretim okullarında görevli öğretmenler, diğer öğretmenlere göre özlük haklarını daha yüksek düzeyde kullanmaktadır.İlköğretim okullarında görevli öğretmenler, mesleki haklarını diğer öğretmenlere göre daha yüksek düzeyde kullanmaktadır. Sendika üyesi olan öğretmenler mali haklarını diğer öğretmenlere göre daha yüksek düzeyde kullanmaktadır. Öğretmenler korunma haklarının tümünü bazen kullanmaktadır.Meslekte 11 yıldan az çalışmış öğretmenler, diğer öğretmenlere göre sosyal haklarını daha yüksek düzeyde kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine the level of teachers? being aware of and using their rights. The study group of this research comprises of 251 primaryschool teacher and 140 high school teacher working in Tarsus, Mersin. Teachers? Level of Being Aware Of and Using Their Rights Scale was applied. The results were analyzed with the software of SPSS 13.0.Teachers? level of being aware of their rights is above the average. Male teachers are better than female teachers about being aware of their rights. There has not been found any variation according to school classification and teachers? being a member of a teacher union. Teachers working 11 years or more are better in being aware of their rights than other teachers. When the educational level of teachers increase their level of being aware of their rights increase.Teachers taking part in research sometimes use most of their rights. They never use their ?vacation right without salary?. Teachers working in primary schools use their rights a higher level than other teachers. Teachers who are a member of a trade union use their financial rights much more than other teachers. All the teachers sometimes use their protection rights. Teachers working less than 11 years use social rights much more than other teachers.