Kahramanmaraş ekolojik koşullarında bazı anason (Pimpinella anisium L.) populasyonlarının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of some anise (Pimpinella anisium L.) populations under Kahramanmaraş ecological conditions
  1. Tez No: 493768
  2. Yazar: TALİP KARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, 2016 – 2017 yetiştirme mevsiminde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama ve Araştırma Birimi arazisinde sekiz farklı anason (Pimpinella anisum L.) populasyonunun verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuş ve materyal olarak İzmir, Muğla, Eskişehir-1, Eskişehir-2, Eskişehir-3, Antalya, Denizli ve Fethiye anason populasyonları kullanılmıştır. Çalışmada, çıkış süresi, ekim - çiçeklenme süresi, vejetasyon süresi, bitki boyu, dal sayısı, meyveli dal sayısı, şemsiye sayısı, şemsiyedeki meyve sayısı, bitki başına tohum verimi, bin tane ağırlığı, biyolojik verim, hasat indeksi, uçucu yağ oranı ve uçucu yağ verimi özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, en erken çıkış gösteren (28 gün), en erken çiçeklenen (159 gün) ve en erken olgunlaşan (216 gün) populasyonun İzmir populasyonu olduğu belirlenmiştir. En yüksek bitki boyunun 60.23 cm ile Muğla populasyonundan, en fazla dal sayısının 6.4 adet/bitki ile Antalya populasyonundan, en fazla meyveli dal sayısının 14.5 adet/bitki ile İzmir populasyonundan, en fazla şemsiye sayısının 15.96 adet/bitki ile İzmir populasyonundan, en fazla şemsiyede meyve sayısının 143.3 adet ile Eskişehir- 1 populasyonundan, en fazla bitki başına tohum veriminin 3.78 g/bitki ile İzmir populasyonundan, en fazla bin tane ağırlığının 6.08 g ile Antalya populasyonundan, en fazla tohum veriminin 135,06 kg/da ile İzmir populasyonundan, en fazla biyolojik verimin 444.56 kg/da ile İzmir populasyonundan, en fazla hasat indeksinin % 30.1 ile İzmir populasyonundan, en yüksek uçucu yağ oranının %3.23 ile Fethiye populasyonundan ve en fazla uçucu yağ veriminin 3.56 l/da ile İzmir populasyonundan elde edildiği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the yield and quality characteristics of eight different anise (Pimpinella anisum L.) populations at the Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department Application and Research Unit during the growing period of 2016 - 2017. The study was established with three replications according to randomized blocks trial design and the anise populations of İzmir, Muğla, Eskişehir-1, Eskişehir-2, Eskişehir-3, Antalya, Denizli and Fethiye were used us materials. Plant height, the number of branches with the fruits, the number of branches per plant, the number of umbrella per plant, the number of fruits on the umbrella, seed yield per plant, 1000 seed weight, sield yield, biological yield, harvest index, volatile oil ratio and volatile oil yield properties were investigated. As a result of the research, it was determined that the earliest germinating (28 days), the earliest flowering (159 days) and the earliest maturating (216 days) populations was İzmir population. The maximum was 60.23 cm and the plant height was the highest in the Mugla population. The number of branches per plant was the highest among the populations of 6.4 in Antalya population. The highest number of branches with fruits was 14.5 from İzmir population. The highest number of umbrella per plant was 15.96 in İzmir population. The maximum number of fruits on the umbrella was 143.3 in Eskişehir-1 population. The maximum yield of seed per plant was 3.78 g / plant in the İzmir population. The maximum of 1000 seed weight was 6.08 g in Antalya population. The maximum seed yield was 135.06 kg/da in İzmir population. The highest biological yield was obtained from İzmir population with 444.56 kg/da. The highest harvest index was taken from İzmir population with 30.1 %. The highest volatile oil ratio was found 3.23 % in Fethiye population and the highest volatile oil yield was taken from İzmir population with 3.56 l/da respectively.