Yerel yulaf genotiplerinin verim ve verim unsurları yönünden incelenmesi
Investigation of local oat genotypes for yield and yield components
  1. Tez No: 493769
  2. Yazar: KADRİ ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma 2014-2015 ürün yılında, Kahramanmaraş koşullarında, Augmented deneme desenine göre (standart çeşitler 4 tekrarlamalı olacak şekilde) kurulmuştur. Araştırmada, Avena sativa L. ve Avena byzantina Koch. türlerine ait 43 adet genotip ile 10 adet tescilli yulaf çeşidi (Arslanbey, Checota, Faikbey, Fetih, Kahraman, Kırklar, Sarı, Sebat, Seydişehir ve Yeniçeri) kullanılmıştır. Genotip ve çeşitlerin vejetatif periyod, ekim olgunlaşma süresi, tane dolum periyodu, bitki boyu, salkım uzunluğu, salkımdaki tane sayısı, salkımdaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve tane verimi incelenmiştir. İncelenen bütün özellikler yönünden genotipler arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Ortalama tane verimi standart çeşitlerde 362 kg/da, genotiplerde 201 kg/da olmuştur. Standart çeşitlerde en yüksek tane verimi (495 kg/da) Arslanbey çeşidinden, en düşük tane verimi (263 kg/da) Checota çeşidinden elde edilmiştir. Genotipler içerisinde en yüksek tane verimini (594 kg/da) TL 293 nolu hat sağlamış ve yöre koşulları için ümitvar bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; yulaf, genotip, verim, verim unsurları
Özet (Çeviri)
This research was carried out by Augmented design (with 4 replications of standard cultivars), in 2014-2015 crop season, in Kahramanmaraş conditions. The forty three oat genotypes belonging to Avena sativa L. and Avena byzantina Koch and 10 standard cultivars (Arslanbey, Checota, Faikbey, Fetih, Kahraman, Kırklar, Sarı, Sebat, Seydişehir and Yeniçeri) were used in the research. The vegetative period, sowing to maturity, grain filling period, plant height, panicle height, grain number and weight per panicle, grain yield and test weight of genotypes and cultivars were investigated. The differences among genotypes in terms of all characteristics were significant. The average grain yields in standard cultivars and genotypes were 3620 kg/ha and 2010 kg/ha respectively. The highest (4950 kg/ha) and the lowest (2630 kg/ha) grain yields in standard cultivars obtained from cultivars Arslanbey and Checota, respectively. Among genotypes line TL 293 provided the highest grain yield (5940 kg/ha) and was found to be promised for Kahramanmaraş conditions. Keywords; oat, genotype, yield, yield components