Farklı oranlarda ısıl işlem görmüş pamuk tohumu içeren konsantre yem ile beslenen kıl keçilerinin yem tüketimi, canlı ağırlık değişimi, süt kompozisyonu ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of dietary cotton seed included to heat treatment at different rates of feed intake, live weight change, milk composition and some blood parameters in hair goats
- Tez No: 493770
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, farklı oranlarda ısıl işlem görmüş pamuk (Gossypium hirsutum) tohumunun (Çiğit) kıl keçi rasyonlarında kullanımının süt kompozisyonu, bazı kan parametreleri ve eritrosit fragilitesine üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme de 2. laktasyonda 2.5 yaşlarında 28 baş kıl keçisi kullanılmıştır. Deneme rasyonları değişik oranlarda (% 10, % 20 ve % 30) ısıl işlem görmüş pamuk tohumu ve aynı oranlarda (% 10, % 20 ve % 30) ısıl işlem görmemiş (tüm) pamuk tohumu ve pamuk tohumu içermeyen kontrol grubundan oluşmuştur.. Araştırma kapsamında 7 gruba ayrılan toplam 28 adet kıl keçisi ilk olarak 2 hafta alıştırma yemi ile beslendikten sonra 60 gün denemeye tabi tutulmuştur. Her bir muameleden bireysel bölmelerde barındırılan 4 baş keçiden oluşmuştur. Hayvanların enterotoksemi aşıları denemeden 21 gün önce yapılmıştır. Çalışmada 125 °C de 12 dakika ısıl işlem görmüş ve görmemiş pamuk tohumunun (çiğit) besin maddesi içeriği ve gossipol içeriği analiz edilmiştir. Rasyonlar izonitrojnik ve izo kalorik olarak hesaplanmıştır. Rasyon ham protein miktarı % 16.00; ME: 2600 kcal/kg'dır. Keçilerin canlı ağırlık değişimi ve yem tüketimi 2 haftalık ara ile belirlenmiştir. Çalışmada keçilerin kan analiz parametreleri ve eritrosit fagilitesini belirlemek için denemenin 1. Günü ve 59 günü kan alımı yapılmıştır. Süt analizleri için ise 15.gün, 30. gün 53. günde süt parametrelerinin tespiti için süt alımı yapılmıştır. En yüksek kan üre oranı E (%10 ısıl işlem görmüş PT) grubu olmakla birlikte en düşük kan üre grubu ise A (%30 ısıl işlem görmüş PT) grubudur. En yüksek kan globulin oranı A (%30 ısıl işlem görmüş PT) olmakla birlikte en düşük kan globülin oranı D (%20 ısıl işlem görmemiş PT) olmuştur. En yüksek kan hemoglobin oranı E (%10 ısıl işlem görmüş PT) olmakla birlikte en düşük kan hemoglobin oranı F (%10 ısıl işlem görmemiş PT) olmuştur. En fazla kan MCV oranı B(%30 ısıl işlem görmemiş PT) olmakla birlikte en düşük kan MCV oranı G (kontrol) grubu olmuştur. En yiksek kan MCHC oranı A (+30 ısıl işlem görmüş PT) olmakla birlikte en düşük MCHC oranı E (%10 ısıl işlem görmüş PT) olmuştur. Denemede süt parametreleri bakımından ise herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir. Isıl işlem görmüş ve ısıl işlem görmemiş pamuk tohumu ile beslemede kan eritrosit fragilitesi değişimlerine bakıldığında alınan pamuk tohumu ile birlikte hücreler hemolize uğramış fakat eritrosit toksisitesi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, milk characteristics, blood parameters and erythrocyte fragility of wheat heat treatment of cotton (Gossypium hirsutum) seeds (Raw) treated at different ratios were investigated. In the experiment, Hair Goat was used in 2. lactation in 28 heads at the age of 2.5 years. Experimental rations consisted of heat treated cotton seeds at different rations (10 %, 20 %, and 30 %) and the same control group (10 %, 20 %, and 30 %) without heat treatment (all) cotton seeds and cotton seeds. A total of 28 pieces of Hair Goat, which were divided into 7 groups, were first tested for 60 days after feeding for 2 weeks with training diet. It consisted of four head, which was housed in individual sections from each treatment. Enterotoxemia vaccinations of animals were made 21 days before the experiment. The work was heat-treated at 125 ° C for 12 minutes and the content of the nutrient and gossypol content of cottonseed and was analyzed. The rations are calculated as isonitrogenous and isocaloric. The amount of crude protein and ME of rations was calculated as CP: 16.00 %; ME: 2600 kcal/kg. The live weight change and feed consumption of the goats were determined at 2.th week. In the study, blood sampling was carried out on day 1 and 59 days of the experiment to determine the blood analysis parameters and erythrocyte function of the goats. For milk analysis, milk intake for the determination of milk parameters was performed on the 15th day and on the 30th day and the 53. day. The highest blood urea ratio is group E (10 % heat treated PT) and the lowest group of blood urea is group A (30 % heat treated PT). The lowest blood globulin ratio was D (20 % untreated PT) with the highest blood globulin ratio A (30 % heat treated PT). The lowest blood hemoglobin ratio was F (10 % untreated PT) with the highest blood hemoglobin ratio E (10 % heat treated PT). The lowest blood MCV ratio was in the G (control) group with the highest blood MCV ratio B (30 % untreated PT). The lowest MCHC ratio was E (10 % heat treated PT) with the highest blood MCHC ratio A (+30 heat treated PT). There was no difference in the milk parameters in the experiment.Regarding the changes in blood erythrocyte fractions in the heat treated and untreated cotton seeds, the cells were hemolyzed with the cotton seeds taken but the erythrocyte toxicity was not observed.