Aşağı Seyhan Ovası sulama birliklerinin değerlendirilmesi
Assesment of Lower Seyhan Plain irrigation associations
  1. Tez No: 493771
  2. Yazar: CUMALİ DİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Aşağı Seyhan Ovasında yer alan DSİ 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı bulunan 18 sulama birliğinin performansını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda 2011-2015 yılları verileri kullanılarak sulama birliklerinin başarılarının su dağıtım performans göstergeleri, finansal göstergeler ve tarımsal üretim ve ekonomik göstergeler ile değerlendirilmiştir. Araştırma alanında birim sulama alanına dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı ortalama 11974.70 m3 ha-1, yıllık su temin oranı ortalama 1.36, sulama oranı ortalama %85, birim alana düşen işletme-bakım ve yönetim masrafları ortalama 126.14 $ ha-1, su ücreti toplama performansı ortalama % 62, birim sulama alanına düşen enerji masrafları ortalama 16.64 $ ha-1, birim sulama alanı üretim değeri ortalama 5299.63 $ ha-1 olarak hesaplanmıştır. Su temin oranı ve birim sulama alanına dağıtılan yıllık sulama suyu miktarlarına göre Aşağı Seyhan Ovası sulama birliklerinde fazla sulama suyu kullanıldığı görülmüştür. Birim sulama alanına düşen enerji masrafları incelendiğinde su sağlama şekli pompaj olan sulama birliklerinin enerji masrafları çok yüksek olduğu hesaplanmıştır. Birim sulama alanına düşen işletme-bakım ve yönetim masrafları Aşağı Seyhan Ovasında 6.73 ile 321 $ ha-1 arasında değişiklik göstermiştir. Sulama birliklerinin işlettikleri alanların küçük olması işletme-bakım ve yönetim masraflarını arttırmakta olup, işletme alanı az olan birliklerin birleşerek sulama alanlarının optimum alanın üzerinde çıkması için yeniden yapılanmaya gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to evaluate the performance of 18 irrigation associations in 6th Regional Directorate of DSI in the Lower Seyhan Plain. In this context, water distribution performance indicators of the achievements of irrigation associations were evaluated with financial indicators, agricultural production and economic indicators using 2011-2015 data. Research area, annual amount of irrigation water distributed to unit irrigation area on average was 11974.70 m3 ha-1, average water supply ratio 1.36, average irrigation rate % 85, operating-maintenance and management costs per unit area 126.14 $ ha-1, revenue collection performance on average % 62, energy costs per unit irrigation area on average 16.64 $ ha-1, unit irrigation area production value on average 5299.63 $ ha-1 are calculated. According to the water supply rate and the annual amount of irrigation water distributed to the irrigation area, excessive irrigation water was used in irrigation associations in the Lower Seyhan Plain. When the energy costs per unit irrigation area was examined, it is calculated that the energy costs of the irrigation associations, which use pump to distribute water, was very high. The operating-maintenance and management costs of unit command area varied between 6.73 and 321 $ ha-1 in Lower Seyhan Plain. The small size of the areas operated by irrigation associations have increased the cost of operation, maintenance and management, and restructuring. Thus, they should be merge order to reach up to optimum command area to operate.