Farklı çatı malzemeli barınaklarda ipekböceğinin ısı ihtiyacının ve en uygun yetiştirme döneminin belirlenmesi
Determination of heat reqierement and the most suitable growing period for different covered roof materi̇als of silkworm house
  1. Tez No: 493772
  2. Yazar: AYŞE BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERPİL GENÇOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş ilinde ipekböceği yetiştirme döneminde 3 farklı çatı malzemeli barınakta optimum çevre koşullarının sağlanması için gerekli ısı ihtiyacını ve en uygun yetiştirme dönemini belirlemektir. İpekböceğinin ısı gereksinimini ve optimum gelişme dönemini belirlemek için Kahramanmaraş ilinin Akdeniz iklim özelliği gösteren bölgesinde 20.000 adet, doğal havalandırmalı ve 3 farklı çatı malzemeli (beton, yalıtımsız galvanizli saç ve sandviç panel çatılı) barınak planlanmıştır. Kahramanmaraş ilinde dut yapraklarının çıkış zamanı belirlendikten sonra bu zamana denk gelecek şekilde ipekböceği yetiştirme dönemi başlangıç tarihleri 20 Nisan, 27 Nisan ve 1 Mayıs olarak seçilmiştir. Bu tarihlerden başlayarak 27 günlük ipekböceği yetiştirme döneminin ısı ihtiyacı, ısı ve nem dengesi yöntemine göre belirlenmiştir. Nisan ve Mayıs aylarının 36 yıllık aylık ortalama sıcaklık ve oransal nemin % 80 olma olasılığı değerleri sırasıyla 17.2 oC ve 21.5 oC ile % 63.2 ve % 58.7 olarak bulunmuştur. Düz beton tavanlı ipekböceği barınağında yetiştiriciliğe 1 Mayıs'ta başlanıldığında ısı ihtiyacı, 5 larva döneminde sırasıyla 1203.31, 1018.19, 833.06, 647.94 ve 1780.68 W hˉ1 olduğu bulunmuştur. Yalıtımsız galvaniz saçlı ipekböceği barınağında yetiştiriciliğe 1 Mayıs'ta başlanıldığında ısı ihtiyacı, 5 larva döneminde sırasıyla 1718.35, 1453.99, 1189.63, 925.27 ve 1978.78 W hˉ1 bulunmuştur. Galvanizli sandviç panel çatılı ipekböceği barınağında yetiştiriciliğe 1 Mayıs'ta başlanıldığında ısı ihtiyacı, 5 larva döneminde sırasıyla 727.83, 615.85, 503.88, 391.91 ve 1597.80 W hˉ1 ihtiyacı olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmada hem ısı miktarının düşük olması hem de dut yapraklarının çıkışı ve gelişmesine göre yetiştirme zamanı olarak 1 Mayıs yetiştiriciliğinin, 3 farklı çatı malzemeli barınaktan da galvanizli sandviç panel çatı malzemeli ipekböceği barınağının uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to determine the heat requirement and the optimum growing period to provide the optimum environmental conditions in houses With 3 different roof materials in Kahramanmaraş province. In order to determine the heat requirement and optimum rearing period of silkworm, a house of 20.000 capacity with natural ventilation and 3 different roof materials (concrete, uninsulated galvanized sheet metal and sandwich panel) was planned in Kahramanmaraş province. The starting dates of silkworm rearing season, coinciding with leaf growth period, were selected as 20 April, 27 April and 1 May, respectively after the mulberry leaf growth period was determined in Kahramanmaraş province. Starting from these dates, the heat requirement of the 27-day silkworm growing period was determined according to the heat and moisture balance method. Monthly average temperature and relative humidity with 80 % probability for April and May, mean 36 year value, were determined as 17.2 oC and 21.5 oC with 63.2 % and 58.7 % respectively. When started growing silkworm on 1th May in the flat concrete ceiling silkworm house, the heat requirements in the 5 larvae periods were 1203.31, 1018.19, 833.06, 647.94 and 1780.68 W hˉ1 respectively. In the uninsulated galvanized sheet metal covered silkworm house, breeding stars on 1th May, the heat requirements in the 5 larvae periods were 1718.35, 1453.99, 1189.63, 925.27 and 1978.78 W hˉ1 heat respectively. In the galvanized sandwich panel roof-covered silkworm house, , breeding stars on 1th May, the heat requirements in the 5 larvae periods were 727.83, 615.85, 503.88, 391.91 and 1597.80 W hˉ1 heat respectively. As a result of this study, it was determined that 1 May rearing period and the silkworm house covered with galvanized sandwich panels are suitable for coinciding with mulberry leaves growing period and needing less heat requirement.