Açık kaynak kodlu sanallaştırma bir üniversite örneği: Gaziantep Üniversitesi
Open source coded virtualization a university case : Gaziantep University
- Tez No: 493773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sanallaştırma, enerji, personel, destek ve bakım anlaşması maliyetlerinde tasarruf etmeye ve operasyonel etkinliği arttırmaya sağladığı katkılar bakımından, 2000 li yılların bilgi teknolojileri açısından önemli kavramlardan biri haline gelmiştir. Bunun sonucu olarak ticari ve açık kaynak kodlu sanallaştırma ürünleri kullanılmaya başlanmıştır. Sağladıkları avantajlar ve eklentilerle belirli ürünler öne çıkmış ve piyasaya hakim olmuş iken, açık kaynak kodlu ürünler ise aynı özellikler ve hatta daha fazlasını da sağlamasına rağmen pazar sıralamalarında gerilerde kalmıştır. Bilişimcilerin tercih etmemesinin en önemli sebebi açık kaynak kodlu yazılımların ticari ürünlerdeki gibi pazarlama, eğitim ve destek ağının yeterli olmadığı düşüncesidir. Aksine açık kaynak kodlu yazılımları desteklemek adına kurulan forum, tartışma grupları, video, kurulum ve kullanım dokümanları olabildiğince fazladır. Bu tezde sunucu maliyeti dışında hiç bir maliyet gerektirmeyen Proxmox ve Ceph entegrasyonu ile farklı kurulum senaryolarındaki performanslarının karşılaştırılması ve Gaziantep Üniversitesi'ndeki uygulamaların değerlendirilmesi yapılmıştır. Network, disk, cpu, sunucu alt yapılarındaki donanım iyileştirmelerinin katkıları değerlendirilmiştir. Açık kaynak kodlu sanallaştırma yazılımlarından olan Proxmox'un kurulum, kullanım, bakım, güncelleştirme işlemlerinin kolaylıkları ve yine kendi gibi özgür yazılım olan Ceph storage ürünü ile entegrasyonu anlatılarak bilişimcilerin açık kaynak kodlu yazılımları kullanmaya özendirilmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtualization has become one of the most significant concepts of information technologies since 2000s as it helps in reducing the energy, personnel, support and maintenance contract costs and increasing operational efficiency. As a result, commercial and open source virtualization products have begun to be used. Certain products (VMware) have come to the forefront and dominated the market with the advantages and add-ons they provide; however, open source products have been left behind in market rankings, despite the same and even more features they provide. The most important reason for not choosing the open code software is based on the idea possed by the IT specialists that they do not provide enough marketing, training and support network like commercial products. On the contrary, the forum, discussion groups, video, installation and usage documents to support open source software are as large as possible. In this thesis, we present an evaluation of the performance of Proxmox and Ceph integration, which does not require any cost other than the server cost, of different installation scenarios and applications in our university. Also, the contributions of hardware improvements in the network, disk, CPU, server infrastructure are assessed. Also we aim to encourage IT specialists to use open coded Proxmox software by illustrating ease of installation, use, maintenance, updating as well as its integration with another opensource software Ceph storage.