Sepiyolit mineralinin odun plastik kompozit malzemede kullanımının araştırılması
Investigation of the use of sepiolite mineral in wood plastic composite materials
- Tez No: 493789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Odun Kompozit Malzeme (OPK), üretimi kolay, çevre dostu, düşük maliyetli ve her alanda kullanılması açısından önemli bir malzemedir. Günümüzde odun esaslı levha üretimi artan talepleri karşılamak için her geçen gün artmaktadır. Hammadde sıkıntısı sebebiyle, hammadde kaynaklarından daha etkili yararlanabilmek, kompozit malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerini geliştirmek ve daha uygun maliyetle kompozit malzeme üretmek için plastik kompozitlerde farklı dolgu maddeleri kullanılmaktadır. OPK üretiminde, malzemeyi oluşturan plastik türü ve dolgu maddesi miktarı oldukça önemlidir. Odun ununun yanısıra mineral maddelerde dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada 'Sepiyolit Mineralinin Odun Plastik Kompozit Malzemede Kullanımı' araştırılmıştır. Odun plastik kompozit malzeme üretiminde dolgu maddesi olarak sepiyolit minerali daha önce kullanılmamıştır. Odun plastik kompozit malzeme üretiminde, dolgu maddesi olarak ülkemizde bol miktarda bulunan sepiyolit mineralinin kullanılması ile üretim maliyetinin düşmesi ve dışa olan bağımlılığın azaltılması hedeflenmiştir. Odun unu, PP, Sepiyolit minerali ve MAPP karışımından elde edilen odun plastik kompozit malzemelerin fiziksel, mekanik, termal ve morfolojik testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, dolgu maddesi olarak kullanılan sepiyolit minerali ile üretilen odun plastik kompozit malzemelerin mekanik, termal ve morfolojik özellikleri iyileştirdiği belirlenmiştir. Fiziksel özelliklerden bazılarının (su alma ve kalınlık şişme ) ise olumsuz etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wood Composite Material (OPK) is an important material in terms of easy to manufacture, environment friendly, low cost and every field use. Nowadays, wood-based plate production is increasing day by day in order to meet the increasing demands. Due to raw material problems, different fillers are used in plastic composites to make more effective use of raw material resources, to improve physical and mechanical properties of composite materials, and to produce composite materials at more reasonable cost. In the production of OPK, the amount of plastic material and filling material forming the material is very important. In addition to wood flour, it is used as a filler material in mineral materials. In this study 'Use of Sepiolite Mineral in Wood Plastic Composite Material' was investigated. Sepiolite mineral has not been used before as a filler material in wood plastic composite material production. In the production of wood plastic composite materials, the use of sepiolite mineral, which is abundant in our country as a filler material, aims to decrease the cost of production and to reduce the dependency on the outside. Physical, mechanical, thermal and morphological tests of wood plastic composite materials obtained from mixture of wood flour, PP, Sepiolite mineral and MAPP were carried out. According to the results obtained, the mechanical, thermal and morphological properties of the wood plastic composite materials produced with the sepiolite mineral used as filler material improved. It has been determined that some of the physical properties (water intake and thickness swelling) are adversely affected.