Yukarı ve Orta Ceyhan havzasının su kalitesinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik parametreler kullanarak araştırılması
Up and Middle Ceyhan river water quality physical, chemical and microbiological research using parametrers
- Tez No: 493791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde çok yoğun artan nüfusa orantılı olarak sanayi, evsel ve tarımda artan su kullanımı ile oluşan atıksuyun, yeterli kontrolü yapılmadan alıcı ortamlara verilmesi ile yüzey sularındaki su kalitesi önemli ölçüde bozulmaya başlamıştır. Bu nedenle endüstriyel, tarımsal ve evsel kaynaklı kullanılmış atıksular alıcı ortam özelliklerine ve kullanma şartlarına bağlı olarak deşarj öncesinde belirli seviyelerde arıtılmalıdır. Bu tezde Yukarı ve Orta Ceyhan Havzası'nın su kalitesi yönetimi ile alakalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Yukarı ve Orta Ceyhan Havzası'nın farklı noktalarından örnekler alınarak havzanın özellikleri ile ilgili bilgilere ulaşmak hedeflenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Yukarı Ceyhan Havzası'nda su kalitesinin yüksek olduğu, fakat Orta Ceyhan Havzası'nda havzaya giren atıksu miktarı fazla olduğundan genel su kalitesini azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, quality of surface acters has started to deteriorate due to the disposal of the used wastewaters relased from several souces such, various sources rural and indistrial area with the increasing of population. For this reason, industrial and domestic wastewaters must be treated at certain levels depending on the receiving environment characteristics. In this thesis a study was conducted to determine water quality of the Upper and Middle Ceyhan Basin. Water samples were taken from these area at certain times and data quality parameters were measured in. According to the results the water quality for the Upper Ceyhan Basin was found to be high but quality of water for the Middle Ceyhan Basin was low because of discharge wastewater reselted from domestic, industrial and agricultural area.