Bazı toprak bakterilerinin domates ve biber bitkilerindeki kök-ur nematodu (Meloidogyne incognita) üzerine etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effect of some plant growth-promoting rhizobacteria strains on root-knot nematode (Meloidogyne incognita), in pepper and tomatoes
  1. Tez No: 656420
  2. Yazar: GÜLSÜM DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Bitki Koruma laboratuvar ve seralarında 2018-2019 yılları arasında yürütülmüştür. Deneme planı 2×3×8 tesadüfi bloklar deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada domates ve biber bitkileri, 3 farklı toprak bakteri izolatı ve bunların ikili ve üçlü kombinasyonları olacak şekilde 8 farklı muamele, 3 nematode inokulasyon seviyesi (0 (kontrol),1000,1500 L2 veya yumurta/bitki) ve 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışma sonunda ur indeksi, yumurta paket sayısı, bitki boy ortalamaları, kök yaş ve kuru ağırlıkları, gövde yaş ve kuru ağırlıklarına bakılmıştır. Biber bitkisinde elde edilen veriler incelendiğinde, ZHA178 (Paenibacillus castaneae), ZHA287 (Bacillus subtilis ss. subtilis) ve ZHA579 (Tanımlanmamış ) toprak bakteri izolatları üçlü kombinasyon olarak uygulandığı yumurta paketi ve ur sayısına en yüksek etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, ZHA287-ZHA579 ikili kombinasyonu ve ZHA579 izolatı muamelelerinin de elde edilen bu veriler üzerinde olumlu şekilde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca biber bitkisinde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, boy uzunlukları, kök yaş ve kuru ağırlıklarının en fazla ZHA178-579 ikili kombinasyonu ve ZHA178 izolatlarında görülmüştür. Domates bitkisinde, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, yumurta paketi ve urlanma sayısının üzerinde fazla etkiyi ZHA178 izolatı sonrasında ZHA287-579 ikili kombinasyonu ve ZHA 579 izolatları göstermiştir. Domates bitkisinde ise ZHA287-579 ve ZHA 178-287-579 kombinasyonlarının boy uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlığına en yüksek etki gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Plant Protection laboratories and greenhouses located in Faculty of Agriculture, Kahramanmaraş Sütçü İmam University in 2018-2019. The trial was a 2 × 3 × 8× 4 randomized blocks design with 4 replications. The study was consisted of two plants (tomato and pepper), three different nematode inoculation levels (0 (control),1000,1500 J2 or eggs/ plant) eight different bacteria combinations of three bacteria isolates (double and triple combinations) and they were repeated four times. At the end of the study, the galling index, egg mass index, average plant height, root fresh and dry weight were determined. When the data obtained from pepper plant was examined, it was observed that the treatments of double combination of ZHA178 (Paenibacillus castaneae), ZHA287 (Bacillus subtilis ss. Subtilis) and ZHA579 (Unidentified) soil bacteria isolates had the highest effect on egg mass index and root galling index. In addition, it was observed that the ZHA287-ZHA579 binary and ZHA579 isolate treatments were also effective on egg and root gall numbers. Also, when compared to the controls, ZHA178-579 binary, and ZHA178 isolates were observed to have the highest effect in pepper plant height, fresh root and dry root weight. As compared to the control groups, ZHA287-579 combination and ZHA 579 isolates behind the ZHA178 isolate also had a high effect on the number of egg mass and plant height of tomatoes. In tomato plant, it was also observed that ZHA287-579 and ZHA 178-287-579 isolate combinations had the highest effect on plant height, root fresh and dry weights.