Farklı toplayıcı türleri ve karışımlarının bir sülfürlü cevherin flotasyon performansına etkisi
Effect of different types of collectors and their mixtures on a sulphide mineral flotation performance
  1. Tez No: 493883
  2. Yazar: SELİN AŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında toplayıcı türleri ve karışımlarının sülfürlü bakır cevheri flotasyonunun performansına etkisi incelenmiştir. Kastamonu ilinin Küre ilçesinden temin edilen cevher ile flotasyon testleri yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan testler iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada toplayıcı türlerinin her biri ile ayrı ayrı testler yapılmıştır. En iyi sonuçların elde edildiği toplayıcılarla Design Expert programı kullanılarak karışım testleri tasarlanmış ve programın sunduğu deney tasarımına uygun olarak test çalışmaları tamamlanmıştır. Karışım deneyleri sonucunda elde edilen veriler Design Expert programı ile analiz edilerek optimum toplayıcı karışımı, dozajı ve karışım oranları belirlenmiştir. Buna göre ikinci aşamada, programın ürettiği sonuçlar doğrultusunda %100 SIPX ve 40:60 oranında A238-3477 karışımı, tesiste kullanılan X231:KAX (95:5) karışımı ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada yapılan açık devre temizlemeli flotasyon testleri ve kapalı devre simülasyonlar sonucu elde edilen bakır konsantresinin verim ve tenör değerleri baz alınmıştır. Toplayıcı maliyetleri ve üretilen bakır konsantresinden elde edilecek kar göz önünde bulundurularak koşullar karşılaştırıldığında 40:60 oranında kullanılan Aero 238: 3477 karışımının hem bakır flotasyon verimini hem de tenörünü arttırdığı ve tesiste üretilen konsantreden daha kaliteli bir konsantre üretmenin mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of collector types and mixtures on the performance of sulphide copper ore flotation has been investigated. Flotation tests were done by using the ore obtained from Kastamonu Küre province and the results were compared. The tests were carried out in two stages. In the first stage, individual tests were performed with each collector type. Collector mixture tests designed by using the Design Expert program according to the best results obtained from individual collector tests and the tests were completed in accordance with the experimental design of the program. Data from collector mixture tests were analyzed by using Design Expert program to determine the optimum collector mixture, dosage and ratio. In the second stage, according to the results given by the program, 100% SIPX and 40:60 A238-3477 mixtures were compared with the X231: KAX (95: 5) collector mixture used in the plant.Comparison were done based on the copper concentrate recovery and grade obtained from the open circuit cleaner flotation tests and the closed circuit simulations. When the results compared considering the collector costs and the profit to be achieved from the copper concentrate, it has been found that it is possible to produce a high quality concentrate with higher grade and recovery by using the Aero 238:3477 mixture at a ratio of 40:60.