Mihalıççık ve Sivrihisar (Eskişehir, Türkiye) arasında kalan bölgenin neojen yapısal evrimi
Neogene structural evolution of the area between Mihaliccik and Sivrihisar (Eskisehir, Turkey)
  1. Tez No: 493900
  2. Yazar: BURCU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KADİR DİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kretase sonrası dönemde Tetis Okyanusu'nun evrimi sürecinde, Pontid ve Anatolid-Torid bloklarının çarpışmasının sonucunda, Orta Anadolu Bölgesi'nde yoğun deformasyonlar gösteren Orta Anadolu havzaları, birbirinden farklı tektono-stratigrafik evrim geçirmişlerdir. Anadolu'da neotektonik rejimin etkilerinin zamansal ve mekânsal olarak gösterdiği deformasyon farklılıklarının en iyi izlendiği alanlar da bu havzalardır. Sivrihisar Neojen Havzası içerisinde yer alan çalışma alanı, Tavşanlı Zonu'na ait Mesozoyik yaşlı temel kayaçlar ile bunların üzerine uyumsuzlukla gelen Neojen yaşlı gölsel ağırlıklı sedimanter birimlerle temsil edilmektedir. Neojen birimlerinin depolanma süreçleri boyunca, iklimsel değişimlerle birlikte tektonizmanın da etkisi ile klastik, karbonat ve evaporit ağırlıklı birimlerin tekrarlı ve zaman zaman da birbirleriyle geçişli olarak depolanmasına neden olmuştur. Başlangıçta Anatolid-Torid ve Pontid bloklarının çarpışması sonrası dağ arası havza olarak gelişimine başlayan çalışma alanı, Kuzey Anadolu Fay Sistemi ve İnönü-Eskişehir Fay Sistemi gibi iki önemli fay sisteminin arasında yer alan jeolojik konumu dolayısıyla daha sonrasında fay kontrollü olarak gelişimini sürdürmüştür. Yapılan arazi gözlemleri, paleo-gerilme analizleri ve deprem çözümlemeleri birlikte değerlendirildiğinde çalışma alanının neotektonik dönemde üç farklı tektonik rejimin etkisi altında kaldığı söylenebilmektedir. Bunlar, bölgeyi Miyosen-Pliyosen aralığında etkileyen yaklaşık K-G açılma rejimi, Pliyosen'den itibaren etkili olan transtansiyonel ve günümüzde etkin olan transpresyonel rejimdir. Bölgede etkili olan depremler düşünüldüğünde ise bölgenin günümüzde sismik aktivitesini sürdürdüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
During the post-Cretaceus evolution of Tethys Ocean, Central Anatolia Basins showing intense deformations in Central Anatolia Region have been experienced different tectono-stratigraphic evolutions as a result of the collision of Pontide and Anatolide-Tauride blocks. These basins are also the best examples showing spatial and temporal deformation varieties of the neotectonic regime effects in Anatolia. Study area located in the Sivrihisar Neogene Basin, is represented with the Mesozoic basement rocks of Tavşanlı Zone and the Neogene fluvial sedimentary units lying uncomformably on top. During the deposition of Neogene units, climatic changes and effects of the tectonism caused to the mostly successional and sometimes transitional deposition of clastics, carbonates and evaporitic units. In the beginning of its evolution, the study area was an inter-mountain basin due to the collision of the Anatolide- Tauride and Pontide blocks. Because it is located between the North Anatolian Fault System and İnönü-Eskişehir Fault System, tectonism has been controlling the evolution of the study area. When the field investigations, paleo-stress analyzes and earthquake analyzes are evaluated together, it can be stated that the study area is under the influence of three different tectonic regimes in the neotectonic period. These are the nearly N-S extensional regime affecting the Miocene-Pliocene interval of the region, and the transgressional regime effective from the Pliocene, and the transpressional regime which is active today. Considering the earthquakes that are effective in the region, it may be seen that the region continues its seismic activity nowadays.