Çok geniş bantlı doğrudan beslenmiş radomlu çift konik anten analiz ve tasarımı
Analysis and design of ultra wideband direct fed biconical antenna with radome
- Tez No: 493901
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mevcut eş yönlü antenlerin bir çoğunun dar bantlı olması, farklı frekans bantları için birden fazla anten kullanılması gibi zorluklara neden olur. Eş yönlü antenlerin farklı frekans bantlarında yaygın kullanımı geniş bantlı eş yönlü antenlerin tasarımını ihtiyaç haline getirmiştir. Çift konik anten bu ihtiyacı karşılayan en bilinen eşyönlü antenlerden birisidir. Çift konik antenler literatürde dar açılı ve geniş açılı olmak üzere iki kategoride incelenir. Dar açılı çift konik anten, dipol anten ile benzerlikler gösterir. Bu nedenle çift konik antenlere ait çalışmaların doğrulanmasında dipol antenin referans olarak kullanımı hedeflenmiştir. Anten tasarımındaki önemli sorunlardan birisi olan empedans uyumsuzluğu, genellikle anten girişine entegre edilen bir empedans uyumlama devresi ile çözülmeye çalışılır. Ancak daha pratik bir çözüm olarak anten empedansı, anten tasarımı sırasında besleme hattının empedansına uygun hale getirilebilir. Doğrudan besleme olarak adlandırılan bu tekniğin çift konik antende kullanımı hedeflenmektedir. Radom anteni çevresel etkenlerden koruyan yapıdır. Ancak radomun anteni çevresel etkilerden korurken elektromanyetik dalga geçirgenliğini etkilememesi gerekmektedir. Bu iki özelliği birden sağlamasının gerekli olması, radom tasarımlarını bir mühendislik problemi haline getirmiştir. Sandviç ve tek katman olarak tasarlanan radomların, özellikle sahadaki antenler için kullanımı hayati önemdedir. Bu tez kapsamında, ilk kısımda geniş bantta bir çift konik antenin doğrudan besleme tekniğine uygun şekilde tasarlanması hedeflenmiştir. İkinci kısımda ise yine geniş bantta çalışmaya uygun bir radom tasarımı üzerine çalışılmış, tasarımların ardından eniyileme çalışmaları yapılarak anten ve radomun üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A large number of available omnidirectional antennas are narrow band which causes difficulties such as the use of multiple antennas for different frequency bands. The widespread use of omnidirectional antennas in different frequency bands makes the design of broadband omnidirectional antennas a necessity. The biconical antenna is one of the best-known omnidirectional antennas that meets this necessity. In the literature, biconical antennas are divided into two categories as narrow angle and wide angle. Narrow angle biconical antenna shows similarities with dipole antenna. For this reason, the dipole antenna is intended to be used as a reference in verifying the function of biconical antennas. Impedance mismatch as one of the important problems in antenna design, is usually solved by an impedance matching circuit integrated into the antenna input. However, as a more practical solution, the antenna impedance can be matched to the impedance of the feed line during antenna design. This technique, called direct feed, is aimed at the use of biconical antenna. Radome protects the antenna from environmental factors. However, the radome must not affect the electromagnetic wave propagation while the antenna is protected from this environmental factors. Fulfilling these two requirements, makes radom design an engineering problem. The use of radomes designed as sandwich and monolithic, especially for antennas on the ground, is vital. In the first part of this thesis, it is aimed to design a wideband biconical antenna in accordance with the direct feed technique. In the second part, a radome design suitable for wideband applications is investigated. Following that, the antenna and radome are both manufactured after optimization process and the test results are included in the thesis.