Gökçeada ve Bozcaada Coleoptera takımına ait türler üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Coleoptera species of Gokceada and Bozcaada
  1. Tez No: 493934
  2. Yazar: DENİZ SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ORHAN MERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada Çanakkale iline bağlı Bozcaada ve Gökçeada'dan 2016-2017 yılları arasında toplanan Coleoptera takımına ait türler incelenmiştir. Araştırma sonucunda bu takıma bağlı Anthicidae, Brentidae, Buprestidae, Cantharidae, Carabidae, Cerambycidae, Chrysomalidae, Cleridae, Coccinellidae, Curculionidae, Dasytidae, Dermestidae, Elateridae, Histeridae, Gyrinidae, Helophoridae, Malachiidae, Meloidae, Melolonthidae, Mordelidae, Oedemeridae, Scarabaeidae, Silphidae, Silvanidae, Staphylinidae, Tenebrionidae, Trogidae familyalarından 143 tür tespit edilmiştir. Anthicidae familyasından Microhoria fasciata (Chevrolat, 1834), Buprestidae familyasından Trachys quercicola Marseul, 1871, Carabidae familyasından Chlaenius velutinus (Duftschmid, 1812), Pterostichus melanarius (Illiger, 1798), Notiophilus palustris (Duftschmid, 1812), Cleridae familyasından Opilo domesticus (Sturm, 1837), Dasytidae familyasından Dolichosoma lineare (Rossi, 1794), Histeridae familyasından Dendrophilus punctatus (Herbst, 1791), Scarabeaidae familyasından Onthophagus joannae Goljan, 1953 ve Tenebrionidae familyasından Pachyscelis obscura Solier, 1836, Pimelia phymatodes Solier, 1836, Gonocephalum perplexum (Lucas, 1849), Opatrum sculpturatum (Fairmaire, 1860) türleri Türkiye faunası için yeni kayıttır. Tespit edilen türlerin, Dünya ve Türkiye'deki yayılışları, varsa sinonimleri, üzerinden toplandığı bitki türleri ve biyolojik notları verilmiş, takım üyelerinin bu adalardaki habitat tercihleri, familya ve tür komposizyonu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the Coleoptera fauna of Bozcaada and Gökçeada in Turkey during 2016 – 2017. In this study, 143 species belonging to 27 families of Coleoptera were recorded. These are; Anthhicidae, Brentidae, Buprestidae, Cantharıdae, Carabidae, Cerambycidae, Chrysomalidae, Cleridae, Coccinellidae, Curculionidae, Dasytidae, Dermestidae, Elateridae, Histeridae, Gyrinidae, Helophoridae, Malachiidae, Meloidae, Melolonthidae, Mordelidae, Oedemeridae, Scarabaeidae, Silphidae, Silvanidae, Staphylinidae, Tenebrionidae, Trogidae respectively. Microhoria fasciata (Chevrolat, 1834), Trachys quercicola Marseul, 1871, Chlaenius velutinus (Duftschmid, 1812), Pterostichus melanarius (Illiger, 1798), Notiophilus palustris (Duftschmid, 1812), Opilo domesticus (Sturm, 1837), Dolichosoma lineare (Rossi, 1794), Dendrophilus punctatus (Herbst, 1791), Onthophagus joannae Goljan, 1953, Pachyscelis obscura Solier, 1836, Pimelia phymatodes Solier, 1836, Gonocephalum perplexum (Lucas, 1849) and Opatrum sculpturatum (Fairmaire, 1860) species are qualified as the new records for Turkish fauna. The synonyms, both the Turkey and Palaearctic distributions, number of specimen collected, the plant on which the specimen collected from and the biological notes of the species are given. Habitat preferences in these islands, family and species composition have been discussed.