Gürcistan - Avrupa Birliği ilişkileri çerçevesinde Güney Osetya sorunu
The problem of Southern Ossetia in the frame of European Union and Georgia relations
  1. Tez No: 493968
  2. Yazar: AYDAN BAKHISHOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) çöküşünden sonra etnik çatışmalara zemin hazırlanan Güney Kafkasya, Rusya ve Avrupa ülkelerinin çıkarlarının etkilendiği bir bölge oldu. Güney Kafkasya'daki ayrımcılık sorunuyla karşı karşıya olan ülkelerden biri olan Gürcistan, coğrafi konumu bakımından daima bölgedeki güçlü devletlerin jeopolitik ilgi alanında olmuştur. Ağustos 2008 olayları sırasında, Güney Osetya çatışması, yerel çatışmalardan uluslararası çatışmaya dönüştü. Bu da, bölücülüğün şimdiye dek olduğundan daha büyük felaketlere yol açabileceğini bir kez daha kanıtlamaktadır. Rusya ile Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkilerdeki sıkıntılı durum günümüzde de devam ederken, sorun halen uluslararası alanda çözüme kavuşmuş değildir. Genel olarak, Batı siyasi görüşüne atıfta bulunarak, Güney Kafkasya ihtilafı konusunda Avrupa Birliği (AB) politikasında yer alan değişiklikler AB güvenlik stratejisinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan, AB'nin ekonomik çıkarları da Güney Kafkasya'ya daha fazla dikkat gerektiriyor. Son olarak, AB'nin jeostratejik çıkarları sadece ABD ve Rusya'nın çıkarlarıyla rekabet etmekle kalmıyordu. Gürcistan, yaşanan sorun nedeniyle artık Rusya ile tek başına kalmış, Güney Osetya ve Abhazya bölgelerini büyük olasılıkla sonsuza kadar kaybetmiştir. Rusya ise hem Güney Osetya ve Abhazya olaylarında hem de Kırım ilhakı ile bölgenin yegâne gücü olduğunu bir kez daha göstermiş ve Sovyetlerin yıkılmasından dolayı rehavete kapılan AB'ne gözdağı vermiştir. AB ise bölgedeki büyük etkinliğine rağmen izlediği ikili strateji nedeniyle bölgede ABD ve Rusya'ya görece daha zayıf kalmaktadır. Bölge üzerindeki stratejik hedeflerini gerçekleştirmek için AB'nin nüfuz alanını ekonomik konulara ek olarak politik açıdan da bölgede etkisini göstermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the late twentieth century, after the collapse of the Soviet Socialist Republics (USSR), the South Caucasus, which prepared the ground for ethnic conflict, became a region where the interests of Russia European countries are affected. As one of the countries facing the discrimination problem in the South Caucasus, Georgia has always been a geopolitical interest of the powerful states in the region in terms of its geographical position. During the August 2008 events, the South Ossetian conflict was transformed from local conflict to international conflict. This once again proves that the separatism can lead to greater catastrophes than it is to the present. While the troubled situation in diplomatic relations between Russia and Georgia continues today, the problem is not yet solved in the international arena. In general, the changes in the European Union (EU) policy regarding the South Caucasus conflict stem from the EU security strategy, citing the Western political view. On the other hand, the economic interests of the EU also require more attention to the South Caucasus. Finally, the geostrategic interests of the EU do not only compete with the interests of the US and Russia, but at the same time it appears that the EU is inadequate in some cases. Georgia, because of the South Ossetia conflict, has been left alone with Russia now, and it has probably lost its territories in South Ossetia and Abkhazia forever. Russia has shown once again that it is the only force in the region after the South Ossetia and Abkhazia conflicts and as well as the annexation of the Crimea, and has intimidated the EU, which has overcome by drowsiness because of the collapse of the Soviet Union. The EU, despite its large activity in the region, remains weaker than the United States and Russia in the region due to the bilateral strategy it is pursuing. In order to achieve its strategic objectives on the region, the EU's authority must influence the region politically as well as economic issues.