TMS/TFRS'deki muhasebe politika farklılıklarının finansal tablolara etkisi ve muhasebe politikası seçimini etkileyen faktörlerin ampirik olarak incelenmesi
The effect of accounting policy differences in TAS/TFRS on the financial statements and an empirical investigation of the factors affecting accounting policy choices
  1. Tez No: 493967
  2. Yazar: YAVUZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmada Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarında yer alan alternatif muhasebe politikalarının finansal tablolar üzerindeki etkisi ve işletme yöneticileri tarafından seçilen bu politikaların seçimine etki eden ekonomik belirleyicilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Alternatif muhasebe politikalarının finansal tablolar üzerindeki etkisinin gösterilmesi amacına dönük olarak Borsa İstanbul'da imalat sektöründe faaliyet gösteren YSBK işletmesinin 01.01.2015-31.12.2015 dönemine ilişkin finansal verileri oluşturulan yüksek-düşük kâr senaryoları açısından yeniden düzenlenmiş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Muhasebe politikası seçiminin ekonomik belirleyicilerinin tespit edilmesi amacına dönük olarak ise Pozitif Muhasebe Kuramı'nın ortaya koyduğu hipotezlerin test edilmesine yönelik, küresel ekonomik krizin var olduğu 2008-2009 dönemlerinde Borsa İstanbul'da imalat sektöründe faaliyet gösteren145 firma ile 2015-2016 dönemlerinde yine Borsa İstanbul'da imalat sektöründe faaliyet gösteren 175 firma analize tabi tutulmuştur. Yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda muhasebe politikası seçimine ilişkin 2008-2009 dönemlerinde kısa süreli borçlar ve kârlılık oranının, 2015-2016 dönemlerin de ise kârlılık oranı ve sahiplik yapısının önemli ekonomik değişkenler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of alternative accounting policies included in the Turkish Accounting and Financial Reporting Standards on the financial statements and the economic determinants affecting the choices of these policies choised by the business managers. For the purpose of illustrating the effect of alternative accounting policies on the financial statements, the financial data for the period of the year 2015 of the YSBK operation in the manufacturing sector in Stock Exchange Istanbul has been rearranged and examined comparatively in terms of the high-low profit scenario created. In addition, determining the economic determinants of the accounting policy choice in order to test the hypothesis asserted by the Positive Accounting Theory, between the years of 2008-2009, when there was a global economic crisis, 145 companies operating in the manufacturing sector in the Istanbul Stock Exchange and operating in the manufacturing sector in the period of 2015-2016, 175 companies operating in the sector were subjected to analysis. As a result of the logistic regression analysis, it is seen that short-term debt and variables of profitability ratios for the accounting policy selection in the period of 2008-2009 and the profitability ratio and ownership structure variables for the period of 2015-2016 are significant economic variables.