Fen bilimleri öğretmen adaylarının mesleki kaygı düzeyleri ve mesleki kaygı düzeylerinin farklı değişkenlerle incelenmesi
An investigation of occupational anxiety level of science teachers' candidates and occupational anxiety levels by different variables
- Tez No: 493985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, fen bilimleri öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Öğretmen adaylarının mesleki kaygı düzeylerinde; cinsiyet, ailede öğretmen bulunması durumu, adayın bulunduğu sınıf seviyesi, KPSS kursuna gitme durumu ve akademik başarı düzeyi değişkenlerinin anlamlı bir farklılaşmaya sebep olup olmadığı incelenmiştir. Verilerin analizinde Cabı ve Yalçınap (2013) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Kaygı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmaya Amasya Üniversitesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programlarında öğrenim görmekte olan 426 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden olan tarama deseninde tasarlanmış ve yürütülmüştür. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları öğretmen adaylarının genel mesleki kaygı düzeylerinin oldukça düşük olduğunu gösterirken ekonomik/sosyal merkezli kaygılarının orta seviyede, atanma merkezli kaygılarının ise yüksek seviyede olduğuna işaret etmiştir. Öğretmen adaylarının mesleki kaygı düzeylerinin, cinsiyet ve akademik başarı değişkenlerine göre anlamlı ölçüde farklılaştığı tespit edilmiştir. Sınıf seviyesi, ailede öğretmen bulunması ve KPSS kursuna gitme durumunun ise mesleki kaygı düzeyinde anlamlı farklılaşmaya sebep olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kadın öğretmen adayları aleyhindeki anlamlı farklılaşmanın giderilmesi için, topluca kalınan yurt ve benzeri kurumlarda sosyal hayat içinde kadın öğretmen adaylarının aktif olarak ön plana çıkabilecekleri mesleki etkinlikler organize edilerek adaylar teşvik edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure the anxiety levels of science prospective teachers. It was examined in the study that at the level of professional anxiety of prospective teachers; gender, presence of teachers in the family, grade level of the candidate, status of going to the KPSS course and level of academic achievement have caused a meaningful differentiation. In the analysis of the data,“Occupational Anxiety Scale for Prospective Teachers”prepared by Cabı and Yalçınalp (2013) and“Personal Information Form”prepared by the researcher of this study were used. 426 prospective teachers attending to the research were participated in the programs of Amasya University and Gaziosmanpaşa University Science Teaching Program. The research was designed and conducted in a survey design that is a quantitative research design. SPSS 22.0 package program was used for the analysis of the obtained data. The results of the research indicated that the general professional anxiety levels of the prospective teachers were very low while the economic / social centered anxiety were at the middle level and the assignment centered anxiety were at the high level. It has been determined that the levels of professional anxiety of prospective teachers differ significantly according to gender and academic achievement variables. Class level, finding a teacher in the family, and going to the KPSS course did not lead to significant differences in the level of professional anxiety. Candidates can be encouraged by organizing occupational activities in which women's teacher candidates can actively take the forefront in social life in the dormitories and similar institutions where female teacher candidates are collectively enrolled.