Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'ndaki yabancı sermayeli işletmelere sağlanan teşviklerin, işletme kârlılığı ve verimliliğine etkisinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analyses of the impact to business profitability and productivity of the incentives provided to foreign capital enterprises in the Republic of Turkey and Russian Federation
- Tez No: 493994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde her toplum, kendi ekonomisini güçlendirme faaliyetleri içerisinde hareket etmektedir. Ülkelerin sermaye stoklarındaki artış ve azalışlara neden olan pek çok unsur, dünyada krizlere neden olmakta, bu durum ise krizden etkilenen ülkelerin, uygun yatırım ortamı hazırlama görevini daha da önemli hale getirmektedir. Bu hazırlık faaliyetlerinin içinde bulunan Yatırım Teşvik Sistemleri, her ülkenin mevcut ekonomik yapısı ve politikasına göre farklılık göstermektedir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımı amaçlayan işletmeler ise, kuruluş yeri seçiminde, sermayenin varış yerindeki ekonominin ortamı cazip hale getirme çabasından etkilenebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, son dönemlerde, kendi ekonomilerinde, reform hareketleri planlayarak,yeniden yapılanma başlatan, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'nun uyguladığı doğrudan yatırım teşviklerinin, yabancı sermayeli küçük veya orta ölçekli bir işletmenin, dönem sonu net kârı ile verimliliğinde, ne düzeyde bir etki oluşturabileceğini bulabilmek, karar verme ve hedef ülke seçimine yapacağı olumlu ya da olumsuz etki düzeyini belirleyebilmektir. Bu çalışmada, uygulamaya yönelik özellik arz eden durumlara ilişkin örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, every society is involved within the activities to strengthening its own economy. Many factors that cause increases and decreases in the capital stocks of countries are causing crises in the World and this situation causes more important to the countries affected by this crisis the importance of the task to prepare appropriate investment environment.The Investment Incentive Systems included within these preparatory activities vary according to the current economic structure and policy of each country. Enterprisesaiming direct foreign investment can be affected from the effort to make attractive the environment of the economy of the destination of the capital when choosing the location of the business. The aim of this study is to determine the level of the effect to the year-end net profit and productivity of the direct investment incentives applied by the Republic of Turkey and the Russian Federation for the foreign capital small and medium sized enterprises and to determine the level of positive and negative impact on decision making and target country selection. In this study, examples related to the specific characteristics of the application are given.