Lise öğrencilerinin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri ve yabancı dil özyeterlik algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of high school students' stereotyped thoughts about foreign language and self-efficacy perceptions in foreign language in terms of some variables
- Tez No: 493997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İJLAL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri ile yabancı dil özyeterlik algıları arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemektedir. Araştırmanın örneklemini, Anakara il merkezinde liselerde öğrenim gören 900 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma ilişkisel tarama, modelinde desenlenmiş, nicel bir çalışmadır. Veri toplama araçları olarak“Yabancı Dile Yönelik Kalıplaşmış Düşünce Ölçeği”(Ünal, 2015) ve“İngilizce Özyeterlik Ölçeği”(Yanar, 2008) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzde, ortalama), t testi, ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi ve basit ve kısmi korelasyon testleri kullanılmıştır. Yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünce ölçeğine ait güvenirlik değeri ,87 ve yabancı dil öz yeterliğe ilişkin güvenirlik değeri ,97 olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, lise öğrencilerinin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşüncelerinde cinsiyet, lise türü, hazırlık okuyup-okumama, sınıf düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, İngilizce öğrenme amaçları değişkenleri açısından anlamlı farklılık vardır. Ayrıca, öğrencilerin yabancı dil özyeterlik algılarında lise türleri, sınıf düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne mesleği, aile gelir düzeyi, ders çalışma saatleri ve İngilizce öğrenme amaçları değişkenleri açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Buna karşılık, öğrencilerin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri ile yabancı dil özyeterlik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between stereotyped thoughts about foreign language and foreign self-efficacy perception of high school students in terms of various variables. 900 students from different high schools in Ankara, Turkey attended this study as a sample group. Data were collected through“Scale for Stereotyped Thoughts about Foreign Language”(Ünal, 2015) and“English Self-efficacy Perception”(Yanar, 2008). Descriptive statics (frequency, percentage, mean), t- Test, one way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Pearson correlation were used to analyze the data. This study was designed with comparative correlational survey design. The realibility coefficients of the stereotyped thoughts about foreign language scale is ,87 and The realibility coefficients of the foreign language self-efficacy scale is calculated as,97. According to the findings, there is no significantly difference between stereotyped thoughts about foreign language and foreign language self-efficacy of the students. There are statistically significant difference in their stereotyped thoughts about foreign language in terms of sex, high school types, maternal education status, father education status, the aim of learning English variables. There are statistically significant difference in their foreign language self-efficacy percetions in terms of high school types, grades in high school, maternal education status, father education status, the occupation of mother, income level of the family, study hours, the aim of learning English variables. However, There is no significant correlation between stereotyped thoughts about foreign language and foreign language self efficacy perceptions of students.