TMS 18 hasılat standardı ve Afyonkarahisar ili bir mermer işletmesi örneği
TAS 18 revenue standards and an example of marble enterprise in Afyonkarahisar
- Tez No: 493998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Uluslararası düzeyde ticaretin artması, ilgili işletmelerin muhasebe işlemlerini de etkilemektedir. Ülkeler arasında muhasebe sistemlerinin farklı olması işletmelerin mali tablolarında yer alan sonuçlarını da etkilemektedir. Muhasebe verilerini farklı kesimler farklı nedenlerle kullanmaktadırlar. Muhasebede ortak bir dil oluşturmak amacıyla tüm dünyada çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Bu doğrultuda sermaye piyasasına kayıtlı şirketlerin uygulamak zorunda oldukları Türkiye Muhasebe Standartları, yakın bir zamanda tüm işletmeleri kapsamı içine alacak şekilde düzenlenecektir. Bu çalışmada,“Türkiye Muhasebe Standartları”ndan 18 numaralı Hasılat Standardının işletmelerin mali tablolarını nasıl etkilediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu nedenle Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren bir mermer işletmesi muhasebe verileri üzerinde“Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği”ne ve“Türkiye Muhasebe Standartları”na göre ayrı ayrı kayıtlar yapılarak aradaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda TMS 18'e göre işletmenin karı ve ödemesi gereken vergi miktarı daha düşük oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in international trade affects the accounting operations of relevant businesses, as well. Therefore, differences in accounting systems across countries influence the results of the financial statements of the businesses. Different parties use accounting data for different purposes. In order to establish a common language in accounting, various institutions and organizations in all around the world work together enthusiastically. The relevant institutions in our country are working for the same purpose, as well. In this direction, Turkish Accounting Standards which must be applied by businesses registered in capital market will be regulated to comprise all businesses soon. In this study, the way how 18 numbered Revenue Standard of Turkish Accounting Standards affects the financial statements of businesses is intended to be examined. In the direction of the aim of the study, the differences between acccounting records under General Communiqué on Accounting System Application and accounting records under Turkish Accounting Standards are demonstrated by using the accounting data of a marble company that operates in Afyonkarahisar. As a result of the study, it is presented that according to Revneue Standard, the profit and the payable tax amount of business are lower.