Afyonkarahisar'da gastronomi sunumunun geliştirilmesi: UNESCO gastronomi kenti Gaziantep rehberliğinde bir değerlendirme
Improvement of gastronomy presentation in Afyonkarahisar: An evaluation in the guidance of UNESCO city of gastronomy Gaziantep
  1. Tez No: 494003
  2. Yazar: HÜLYA GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, İşletme, Nutrition and Dietetics, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren alternatif turizm hareketlerine katılma konusunda artan bir eğilim vardır. Turizm sektörü“deneyim sektörüne”dönüşmekte ve özellikle kültürel değerlerin konukseverlik endüstrisinde artan bir öneme sahip olması ile turistler bir destinasyonu sadece gezip görmekle kalmayıp, aynı zamanda o bölgenin kültürünü deneyim yaşayarak öğrenmektedir. Mutfak kültürü, bir destinasyonun kültürünü yansıtan en önemli kültürel miraslardan biridir ve pek çok destinasyon için önemli bir çekicilik olarak algılanmaktadır. Yöresel gastronomi sunumları ile turistlerin özellikle“farklı ev sahibi kültürler hakkında bilgi sahibi olma”,“otantik ve değişik tecrübeler yaşama”ve“değişik yiyecekler tatma”şeklindeki beklentileri tatmin edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Afyonkarahisar'daki gastronomi sunumunu, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağındaki gastronomi destinasyonlarından biri olan Gaziantep rehberliğinde geliştirmektir. Literatür taraması ile başlayarak, Afyonkarahisar ve Gaziantep'in gastronomi sunumları arasındaki farklılıkların tanımlanması için doküman analizi ve gözlem tekniği uygulanmıştır. Ek olarak, Afyonkarahisar'daki gastronomi sunumunun zenginleştirilmesi adına konuyla ilgili uzman görüşüne başvurulmuştur. Nihayetinde bu çalışmanın bulgularının değerlendirilmesine bağlı olarak öneriler sunulmuştur ve bunların Afyonkarahisar'daki gastronomi sunumunun geliştirilmesine pozitif katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Especially since the last quarter of twentieth century there is an increasing tendency to join alternative tourism movements. Hospitality industry is transforming to 'experience sector' and particularly as cultural values have an increasing emphasis within hospitality industry, tourists are not only visiting the sights but they also try to learn the culture of region by living experiences. Culinary culture is one of the most important heritages reflecting a destination's culture and it is perceieved as an important tourist attraction for many destinations. With local gastronomy presentations, especially tourists' expectations as 'being informed about a different host-culture', 'living authentic and different experiences' and 'tasting different food' are satisfied. The aim of this study is improving the gastronomy presentation in Afyonkarahisar in the guidance of Gaziantep as one of gastronomy destinations listed within UNESCO Creative Cities Network. Starting with a literature review, document analysis and observation techniques were applied for the definition of the differences between gastronomy presentation of Afyonkarahisar and Gaziantep. Additionally, to improve the presentation of gastronomy in Afyonkarahisar face to face surveys was performed with the specialists. Finally, suggestions were provided through the evaluation of findings and they are expected to make positive contribution for the improvement of gastronomy presentation in Afyonkarahisar.