Afyonkarahisar'ın yöresel yemeklerinin ve hikayelerinin gastronomi turizmi açısından incelenmesi
Examination of Afyonkarahisar's local foods and stories in terms of gastronomy tourism
- Tez No: 837844
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA CİĞERCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar'da yapılan yöresel yemeklerin ve bunların hikayelerinin yerel halkın nezdinde bilinirliği gastronomi turizmi açısından incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya Afyon'da ikamet eden 48 yaş ve üzerindeki 27 kişi gönüllü katılım sağlamıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutularak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcılara göre Afyonkarahisar denilince ilk aklan gelen yemeklerin başında Afyon kebabı, musakka, bükme ve sucuk gelmektedir. Katılımcıların en çok tercih ettikleri/sevdikleri yemeklerin başında da yine Afyon kebabı, musakka, keşkek, çullama köfte, bükme ve hamırsız geldiği belirlenmiştir. Katılımcıların en sevdikleri/tercih ettikleri yemeklerin çoğunluğu köklü bir aile yemeği olup, hikâyelerle bazılarının ilişkili olduğu görülmüştür. Katılımcılara göre Afyonkarahisar'da kesinlikle yenilmesi gereken yemeklerin başında Afyon kebabı, keşkek, çullama köfte ve musakka gelmektedir. Katılımcıların tamamına yakını, ailesi veya yakınları tarafından yöresel yemeklerin kökeninin anlatıldığı belirtmiştir. Bununla birlikte; tamamına yakını hikâyesinden etkilendiği bir Afyon yemeği olduğu ifade etmiştir. Katılımcılar akıllarında kalan Afyon yemeklerine ilişkin hikâyelerini aktarmışlardır. Araştırmadan ulaşılan sonuçlar doğrultusunda Afyonkarahisar'a ait yöresel yemeklerin ve yemek hikayelerinin gastronomi turizminde nasıl kullanılabileceğine dair öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the awareness of local dishes and their stories in Afyonkarahisar among the local people was examined in terms of gastronomy tourism. Interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. Twenty-seven people aged 50 and over residing in Afyon voluntarily participated in the research. The data obtained from the interviews were evaluated by content analysis. As a result of the research, according to the participants, Afyon kebab, moussaka, bending and sausage are the first dishes that come to mind when Afyonkarahisar is mentioned. It was determined that Afyon kebab, moussaka, keskek, çullama meatballs, bending and hamırsız were the most preferred / favourite dishes of the participants. The majority of the participants' favourite/preferred dishes are deep-rooted family dishes and some of them are related to stories. According to the participants, Afyon kebab, keskek, çullama meatballs and moussaka are the most important dishes that should definitely be eaten in Afyonkarahisar. It was stated that almost all of the participants were told the origin of local dishes by their families or relatives. In addition, it was stated that almost all of them had an Afyon dish that they were influenced by its story. The participants shared their stories about the Afyon dishes that they remembered. In line with the results obtained from the research, suggestions have been made on how the local dishes and food stories of Afyonkarahisar can be used in gastronomy tourism.