Yaşlı bireylerde beslenme durumunun saptanmasında mini beslenme analizi (MNA) ve bazı antropometrik ölçülerle ilişkisi
Relationship between mini nutritional assessment (MNA) and some anthropometric measurements in determining nutritional status in elderly individuals
  1. Tez No: 494042
  2. Yazar: ABDULLAH ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN ÖZGÜN BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Beslenme ve Diyetetik, Anthropology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yaşlanan nüfus, günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. 2000 yılı istatistiklerine göre dünya nüfusunun %6,9'unu oluşturan 65 yaş üstü nüfusun 2025'de %10,4'e, 2050'de %19,3'e ulaşması beklenmektedir. Ülkemizde de son yıllarda 65 yaş üstü birey sayısı hızla artmaktadır. 2016 yılında 79 milyon 814 bin olan Türkiye nüfusunun, 6 milyon 651 bini yaşlı nüfustan oluşmaktadır. 65 yaş üstü nüfusunun gösterdiği bu yükseliş eğilimi beraberinde birçok yeni sorunu getirmektedir. Nüfusun yaşlanması ile sağlıktan sosyal güvenliğe; çevre ile ilişkilerinden eğitime; sosyal-kültürel faaliyetler ve aile yaşamına kadar birçok çözüm gerektirecek sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Yaşlıların yaşamlarını kolaylaştırıcı ortam ve araçların tasarlanması yanında genel sağlık durumlarının ortaya konulması için elzem olan Antropometrik verinin oluşturulması, temel basamaklardan biridir. Antropometri tekniği ile tüm yaş gruplarında insan vücudunun fiziksel boyutlarının orantılarını ve kabaca bileşimlerini ölçüp değerlendirmesini yapmak mümkündür. Antropometrik veriler toplumların ve bireylerin sağlık, beslenme, fiziksel durumlarının saptanmasında önemli bir yer tutmaktadır. Beslenme durumunun saptanması, besin ögeleri gereksinme¬sinin ne ölçüde karşılandığının bir göstergesidir. Yaşlılarda, beslenme durumunu olumsuz etkileyen faktörler arasında yaşlanmayla birlikte oluşan fizyolojik değişiklikler, akut ve kronik hastalıklar, diş ve ağız sağlığı problemleri, ekonomik sorunlar, tek başına alışveriş yapamama, yemek hazırlayamama ve yiyememe gibi çevresel etkenler önemli yer tutar. Avrupa Birliği Klinik Beslenme ve Metabolizma Topluluğu - The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism (ESPEN), MNA'yı yaşlılar için bir tetkik aracı olarak tavsiye etmektedir. Projenin evreni Türkiye sınırları içinde İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde yaşayan 65 yaş üstü bireylerden oluşmaktadır. Çalışmadaki veriler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2014 nüfus bilgilerine göre huzurevlerinin sayısı, kapasitesi ve bakılan kişilerin sayısına göre; güç analizi yapılarak belirlenmiştir. Örneklem grubu olarak seçilmiş bölgeler/şehirler İç Anadolu Bölgesi'nde; Sivas (8 kişi), Kayseri (24 kişi), Kırşehir (12 kişi) ve Ankara (107 kişi) olmak üzere toplam 151 kişi; Karadeniz Bölgesi'nde; Samsun (21 kişi), Trabzon (29 kişi), Ordu (20 kişi) ve Amasya (15 kişi) olmak üzere toplam 85 kişi; Akdeniz Bölgesi'nde ise; Antalya (19 kişi), Mersin (22 kişi) ve Kahramanmaraş (19 kişi) olmak üzere toplam 60 kişi olarak belirlenmiş ve genel toplam 330 yaşlı bireyden oluşan bir örneklem grubuna sahiptir. Bu çalışma kapsamında 65 yaş ve üzeri bireylerde beslenmeye bağlı olarak oluşan malnütrisyon durumu saptanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aging population is one of the most important problems of our time. According to 2000 years, it has expected that the population over 65 years old, which constitutes 6.9% of world population, will reach 10.4% in 2025 and 19.3% in 2050. In our country too, the number of individuals over the age of 65 has increased rapidly in recent years. In our country too, the number of individuals over 65 is increasing rapidly in recent years. The population of Turkey, which is 79 million 814 thousand in 2016, consists of 6 million 651 thousand elderly people. This upward trend in the population over age of 65 brings with it many new problems. Together with population aging, to social security from health; to education from relations with the environment; and until social-cultural activities and family life, consists many problems.. The constitute of anthropometric data, which is essential for the elucidation of general health conditions as well as the design of environments and tools that facilitate the lives of the elderly, is one of the basic steps. With anthropometry technique, it is possible to measure and evaluate the proportions and roughly the composition of the physical dimensions of the human body in all age groups. Anthropometric data is hold an important place in the determination of health, nutrition and physical conditions of societies and individuals. The determination of the nutritional status is an indication of the extent to which the nutritional requirements are met. Among the factors negatively affecting nutritional status in elderly are environmental factors such as physiological changes with aging, acute and chronic diseases, tooth and oral health problems, economic problems, unable to shop alone, not to prepare food and to eat. European Union Clinical Nutrition and Metabolism Society - The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism (ESPEN) recommends MNA as an audit tool for the elderly. The universe of the Project is consisted of individuals over age of 65 years old living in Central Anatolia Region, Mediterranean Region and Black Sea Region within the borders of Turkey. The data in this study are based on the population information of the Ministry of Family and Social Policy 2014 years,which the number of nursing homes, the capacity and the number of people, and it is used power analysis. The selected regions / cities in the sample group are in Central Anatolia Region; Sivas (8 people), Kayseri (24 people), Kırşehir (12 people) and Ankara (107 people), and 151 individuals in totally. In the Black Sea region; Samsun (21 people), Trabzon (29 people), Ordu (20 people) and Amasya (15 people) a total of 85 people; In the Mediterranean Region; Antalya (19 people), Mersin (22 people) and Kahramanmaraş (19 people) were selected as a total of 60 people and have a sample group consisting of 330 elderly individuals in total.In this study, it is aimed to determine malnutrition status due to nutrition in 65 years old and over.